examen Hooqere Krijgsschool (Krijgsk. Studiën) 1915. [Mei 1916. Wat gij met de Krijgsschoolstudie beoogt; het verkrijgen van meer ontwikkeling; het streven naar de positie van Gen. Staf-offi cier, het mede-werkzaam zijn aan de vorming en hervorming der groote lijnen van onze leger-ontwikkeling; het bereiken van hoogere rangen. Voorbereiding voor het examen; het maken van een overzicht van de te verwerken stof; hoe de studie te verdeeien; vragen van inlichtingen aan anderen, die reeds examen deden. Laatste weken studie te Batavia. Met goeden moed het examen beginnen. Een enkele mislukte vraag is geen ongeluk. Opgewekt en daardoor frisch van geest blijven. De tijd valt zwaar; het einde van de beproeving nadert. Eind goed, al goed. 2. Het leven van den Ear. soldaat in Indië. De meeste Eur. militairen komen hier in voor hen geheel vreemde omstandigheden. Het nieuwe interesseert in het begin. Vroeger was het avontuurlijke van het veldleven aantrekkelijk. Dit nu vrijwel voorbij. Garnizoensleven hoofdzaak geworden. Dit wordt wellicht op den duur vervelend. Daarom aan de officieren om veel te doen het soldatenleven opgewekt te houden; oefeningen afwisselend maken; belangstellen in het leven van den man buiten de diensturen. De Indo-Europeaan hier wel in het voordeel; hij heeft hier fa milie en standgenooten. Kent geen ander dan het Indische leven. Dit alles mist de uit Europa gekomen soldaat, die hier bovendien het vroolijke straatleven mist, zoomede de vele gelegenheden om goedkoop uit te gaan. Dit wel te overwegen bij de beoordeeling van zijn stemmingen en zijn gedrag, en bij het nemen van maat regelen om zijn positie te veraangenamen. 3. De revue in Tjimahi op 22 September 1915. Nut van groote troepenschouwingen; eerste gebeurtenis van dien aard in Indië; belangstelling zoo van officiëele zijde, als van de zijde van het publiek;Tjimahi in feestdos; in het kort het verloop van de revue; waardeering. 575

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 115