examen Hoogere Krijgsschool (Krijgsk. Studiën) 1916. [Mei 1916. 3. Een overplaatsing. Noodzakelijkheid tot talrijke overplaatsingen; gemiddelde duur van het verblijf in een garnizoen. Vendutie, reis naar het nieuwe garnizoen, onkosten, tege moetkomingen, aankomst in het nieuwe garnizoen. (Daleisch. Ie vraag (l uur). Vertaal in het Maleisch (Latijnsche karakters.) Aangekomen in kampong S. liet de commandant zijn soldaten halt houden. Daarop gelastte hij een van hen om het kampong hoofd te roepen. Het kamponghoofd had reeds gehoord, dat er soldaten waren en ging dadelijk zijn opwachting bij den Commandant maken hem vragende, of deze met zijn soldaten in de kampong wenschte te overnachten. De Commandant deelde hem toen mede, dat hij hier drie dagen wilde blijven en Donderdagavond weer zou vertrekken. Hij wenschte echter eerst te weten, of er goed drinkwater was en, of er ook een of andere ziekte heerschte. Nadat het kamponghoofd had medegedeeld, dat er vele putten met goed drinkwater waren en dat er geen enkele zieke was, liet de commandant een huis aanwijzen, waar de soldaten konden over nachten. Nadat dit was gebeurd, verzocht hij aan het kamponghoofd rijst, kippen en klapperolie te doen brengen. 2e vraag (1 uur). Zet in Maleisch-Arabische letterteekens over. Hata maka pada koetika jang baik, maka gadjah kasaktijan itoe pon dikeloewarkan oranglah dengan alatnja. Setelah soedah maka segala manteri dan hoeloebalang dan ra'ijat sekalijan pon sigeralah mengiringkan gadjah itoe dengan alat karadjaan. Setelah itoe maka gadjah itoe pon berdjalanlah, maka sakoetika itoe djoega sampeilah ija kapada tempat baginda doewa soewami isteri itoe. Kelakijan maka baginda pon terkedjoet seraja menetapkan dirinja. Maka gadjah itoe pon sigeralah datang, menoendoekkan kapalanja, seolah- olah orang soedjoed roepanja kapada baginda itoe. §11

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 117