Mei 1916.] Nagekomen Stukken. (speciaal ten aanzien van het gewichtigste deel van het koloniaal gebied) handhaving van de binneniandsche orde en rust en van het gezag (speciaal in de minder gewichtige deelen van het gebied) verwerven en tweedens omdat wij voor dat doel onnoodig dure werkkrachten ge bruiken t.w. militairen, die speciaal voor anderen, zwaarderen arbeid bestemd, geoefend en geoutilleerd zijn, terwijl het werk even goed door speciaal daarvoor bestemd, geoefend en uitgerust en daarom veel goedkooper personeel, t.w. door de Gewapende Politie, kan worden gedaan. Ik toonde aan, dat de Gewapende Politie inderdaad zooveel goed kooper is dan het Legerzulks zelfs nog zal zijn bij belangrijke ver betering en uitbreiding, en merkte, met het doel om het groote verschil in kosten sprekend te doen uitkomen, in een noot o. m. op „Per hoofd, naar de begrootingstotalen van 1913 berekend, kost „het Leger f 1 100 2) en de gewapende politie f 385 2) welk „laatste cijfer gedeeltelijk van schatting afhankelijk is en daarom „zóó ruim is berekend, dat het nimmer geflatteerd kan zijn, doch „vrij zeker te hoog is." Aldus zijn slechts de kosten per kleinste gelijksoortige eenheid uitgedrukt. Mijnheer S. S. maakt er van, dat ik op deze wijze den prijs van „een Infanterist"en van een politiesoldaat" bepaald heb en toont dan niet onverdienstelijk de ongerijmdheid van zijn zelf gefantaseerde personeele kostenberekening aan, doch vergist zich aan het slot o.m. ook ten aanzien van den ouderdom der Gewapende Politie. Te zijner inlichting teeken ik terloops aan, dat de Gouverneur van Java's Noord-Oostkust van Overstraten in 1799 het eerst op het denkbeeld kwam om Inlandsche gewapende poli tiekorpsen tot bewaring van rust en orde op te richtendie heetten toenmaals korpsen pradjoerits. Deze korpsen pradjoerits hebben zich van toen af ononderbroken en gestadig ontwikkeld tot het tegenwoordig K. G. P. Voorts somt de Heer S. S. de redenen op, waarom de Gewapende Politie zoo goedkoop is, maar doet zulks op een wijze, alsof dat voor de Gewapende Politie als verwijt moet gelden, terwijl daaruit tevens duidelijk blijkt, dat hij niet onderscheidt, dat de Gewapende Politie geen zelfstandig onderdeel van Staatszorg vertegenwoordigt, zooals het Leger, maar slechts een onderdeel uitmaakt, een der werktuigen is van het Burgerlijk Bestuur. De Gewapende Politie speelt voor de geneeskundige behandeling hater zieken leentjebuur, zegt hij. Dat is maar voor een zeer klein 2.) In deze cijfers is niet begrepen de pensioenlast, omdat uitsluitend ge rekend is met de totalen van de IXe en IVe begrootingsafdeelingen, terwijl de burgerlijke en militaire pensioenen bij de llle afdeeling (Financiën) ondergebracht zijn. §80

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 122