Nagekomen Stukken. [Mei 1916. gedeelte waar, want de Gewapende Politie heeft in de eerste plaats hare eigen centrale ziekeninrichting bij het Centraal-depót te Soe- kaboemi, laat voorts hare zieken verplegen in de speciaal voor den burgerlijken dienst bestemde burgerlijke ziekeninrichtingen of in de particuliere hospitalen van cultuur- of mijnbouwondernemingen, waarmede zij contracten heeft afgesloten en eerst pas wanneer op deze wijze niet voorzien kan worden in de verzorging der zieken, wordt de hulp van de militaire hospitalen ingeroepen en verkregen, dochtegen vast tarief! Hare bewapening koopt de Gewapende Politie tweedehands. D.w.z. de Gewapende Politie heeft voor haar taak een vuurwapen van gering vermogen noodig en toevallig heeft het Leger nog een groot aantal oude Beaumont-geweren, die het voor zichzelf zoo goed als waarde en nutteloos kan beschouwen, doch die voor de Gewapende Politie nog aan de eischen voldoen. En nu helpt de Gewapende Politie het Leger van z'n oude geweren af en betaalt daarvoor een exorbitanten prijs 2), waar het Leger anders niet het 4e deel van krijgen zou nog daargelaten of het die geweren zelfs aan den man zou kunnen brengen. De Gewapende Politie is dus in plaats van goedkoop, duur uit met haar tweedehandschen koop. Hare officieren krijgt ze opgeleid en wel. Zeker, doch nadat deze aan het Leger de kosten van hunne opleiding dubbel en dwars hebben goedgemaakt en het Leger verlaten hebben of verlaten wil len of moeten, m.a.w. aan het Leger geen verplichtingen of voor het Leger geen nut meer hebben. Voor hare leiding de B.B. ambtenaren behoeft ze niets te be talen Hieruit blijkt de onkunde van den schrijver ten aanzien van wezen en werkwijze van de Gewapende Politie het [duidelijkst. Heeft men wel eens gehoord, dat een handlanger den persoon, dien hij helpt, betaalde? De B.B. ambtenaren gebruiken de hun ter 1). Dat tarief bedraagt 2 per man en per dag, te verrekenen door mid del van regularisatie, terwijl de met verschillende hospitalen gecontrac- tueerde tarieven schommelen tusschen 0.20 (zonder extra voedingen) en/1.— (met extra voeding), welke bedragen gebaseerd zijn op een berekening, waarbij de exploitatie van die hospitalen geheel op voet van een handels bedrijf is beschouwd. Deze bedragen geven aan de zelfkosten van het bedrijf met inbegrip van afschrijving. Naar dezen maatstaf beoordeeld, nemen de militaire hospitalen dus een aanzienlijke winst. 2) De Gewapende Politie betaalt voor de tot karabijn verkorte Beau- montgeweren 19.— terwijl in de prijscourant van de Beaumontfabriek diezelfde geweren getransformeerd (uitgeboord) tot jachtgeweren voor hagelpatronen a raison van 3. aangeboden worden. Voor het Land is die transactie natuurlijk voordeelig, omdat daardoor nieuwe uitgaven voor de bewapening van de Gewapende Politie vermeden worden. Een andere vraag is evenwel, of de aldus verkregen karabijnen de kosten van het vermaken waard zijn. 581

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 123