Mei 1916.] Nagekomen Stukken. beschikking gestelde werkkrachten, w.o. ook de Gewapende Politie, voor de verschillende onderdeelen van de bestuurswerkzaamheden, waarvoor ze bestemd zijn. De leiding in de uitvoering vari de opgedragen taak berust voor de Gewapende Politie bij hare offi cieren en haar korpscommando, „En het mooiste is nog wel, dat op die manier de kosten, die het „Leger moet maken, om de door de Gewapende Politie bedorven „toestanden in orde te maken, in het nadeel van dat Leger worden „berekend". Wil U Heer S.S. zoo goed zijn deze Uwe bewering waar te ma ken en daarbij wel in het oog houden, dat U een zoo blameerende, algemeen gestelde beschuldiging, waarmede gij de beroeps-eer van een geheel korps gewapende landsdienaren aantast niet met kran tenpraatjes en andere „men"-berichten kunt staven, evenmin met individueele misdragingen van een enkelen gewapenden politiedie naar! Ook is U met het oog op de hatelijkheid van het verwijt het aan de betrokkenen verplicht aan te toonen, waar en hoe U ge bleken is, dat de Gewapende Politie wangunstig haar loon vergelijkt met dat van het Leger. Uit de al te kreupele slotvergelijking blijkt almede de verwarde voorstelling, die de schr. zich maakt van het onderscheid tusschen de taken van het Leger en de Gewapende Politie. Het weinig treffende beeld zoo goed mogelijk vervolledigd en bijgewerkt behoort aldus te luiden; „Het Land kan beschouwd worden als een particulier landgoed, waarvan de Regeering eigenaar is. Het Bestuur is de rentmeester, die bij uitsluiting van ieder ander het recht heeft, om voor zijnen dienst op de wegen van het landgoed gebruik te maken van een automobiel. De Gewapende Politie is zijn hulpchauffeur, die hem helpt den wagen schoon en in orde te houden. Het Leger is de sterke en wakkere poortwachter (en niet de reparateur), die te waken heeft, dat geen vreemde wapenbezitters van de wegen van het landgoed gebruik maken en die toegerust is met middelen om z. n. een auto tegen te houden en met werk tuigen, in het gebruik waarvan hij goed geoefend is, om snel zulk een auto grondig te vernielen, ingeval een brutale vreemdeling, die slechte bedoelingen heeft, vertrouwende op de kracht van z'n machine, toch zijns ondanks den toegang zou trachten te forceeren. In de gevallen, dat de auto van den rentmeester belangrijke averij krijgt of in de sloot geraakt en de kennis en hulpniiddelen van rentmeester en hulpchauffeur te kort schieten, om den boel weer in orde te brengen, wordt de poortwachter met z'n betere toerusting en vakkennis te hulp geroepen. Zijn poort moet hij in dien tusschen- tijd dus onbewaakt laten, in ieder geval kan hij die minder goed in het oog houden." Het beeld aldus verbeterd toont klaar de in den grond verschillende doeleinden en taken van Leger en Gewapende Politie aan en tevens, 582

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 124