Nagekomen Stukken. [Mei 1916. FIlea jacia est. Op 18 en 19 April 1.1. is te Bandoeng de eerste Algemeene Ver gadering van de N. I. O. V. gehouden. Zij was niet toegankelijk voor de pers, omdatnu ja, vermoedelijk omdat men geheel vrij heeft willen zijn in het zich uitspreken en het beter achtte, dat niet al het gesprokene in de bladen zou verschijnen. Dit recht moet erkend worden, maar waar. het Bestuur, aan hetgeen het daar voor geschikt achtte, de noodige publiciteit heeft gegeven door verstrekking van een perscommuniqué, geeft dit aan een ieder het recht de vergadering en dus de vereeniging naar den inhoud van dit communiqué te beoordeelen. Uit gesprekken met hen, die ter vergadering zijn geweest, uit de in de dagbladen verschenen telegrammen en uit verslagen klaar blijkelijk door deelnemers aan de vergadering geschreven, uit al deze uitingen blijkt, dat zij als een groot succes wordt beschouwd. Wellicht heeft het daarom zijn nut, indien een verklaard tegen stander van de N. I. O. V. ook eens zijn meening laat hooren, zich voor zijn oordeel baseerend op het verstrekte communiqué. Één roep gaat er uit over de goede leiding en inderdaad kan niet worden ontkend, gegeven hetgeen is gepubliceerd, dat de leiding over 't algemeen handig is geweest, bijv. door het niet willen vaststellen van een toekomstprogramma, „omdat de grens tusschen officiers- en legerbelangen niet scherp te trekken is"; zelfbewust is dit echter niet te noemen. „Over 't algemeen," want n.m.m. zijn door het opnemen van een paar punten in dat communiqué even zoovele onhandigheden begaan. Als tegenstan der kan ik niet anders dan dit toejuichen; de leden van de N.I O.V. zullen bij nader inzien wel tot de conclusie moeten komen, dat het beter was geweest die punten niet naar voren te brengen. De Voorzitter heeft in zijn openingsrede nog eens de aandacht gevestigd op het „bij uitstek gunstig gekozen psychologisch moment voor de oprichting" van de vereeniging. In de regelen, die daarop volgen, worden dan de algemeene legerbelangen gekoppeld aan de materieele belangen. Dit laatste nu is m.i. niet wel te verde digen, omdat door deze samenkoppeling op het gebied van algemeen legerbelang nooit iets bereikt kan worden. Bij iedere actie, die op dit gebied wordt gevoerd, heeft men den tegen standers van verhooging van legeruitgaven reeds bij voorbaat een wapen in de hand gegeven; zij toch kunnen immer beweren, dat het gaat om materieele belangen, want deze zijn er altijd, zij 't 1) De teerling is geworpen. 585

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 127