De Spaansche Vesting-Artillerie bij Santiago de Cuba. [April 1916. het gemobiliseerde en tot zijn grootste sterkte gebrachte leger zoo danig opgesteld, dat het zoo snel mogelijk naar de meest waarschijn lijke landingspunten kan oprukken. Landt de vijand, dan wordt hij zoo krachtig mogelijk aangevallen. Laten het terrein en andere omstandigheden dezen aanval niet toe, dan wordt voeling houdende met den indringer teruggetrokken, gereed om van het terrein of van den toestand van den vijand partij te trekken. Meent een A. B., dat hij op geen andere plaats beter eenen slag kan aannemen dan op zijn vestingfronten, acht hij dus voorloopig een bewegingsoorlog voor zijn leger onmogelijk, dan moet hij dit idee ook consequent doorvoeren en zonder strijd op zijne vesting terugtrekken, teneinde de kans op eene partiëele nederlaag te vermijden. Hij zal dan den hootdstrijd met behulp van zijn zware artillerie kunnen voeren, maar als hij succes heeft, als hij den vijand aldaar een gebiedend „halt" kan toeroepen, dan mag hij daarmede niet volstaan. Hij mag den vijand geen gelegenheid laten op zijn verhaal te komen en nieuwe versterkingen af te wachten. Hij moet tot den aanval overgaan, waartoe hij weer zijn geheele en tot de grootste sterkte gebrachte leger noodig heeft. Hoe dan ook, er zullen buiten de vesting gevechten moeten wor den geleverd, die eene beslissing kunnen brengen, gunstig of ongunstig. Maar het moet niet mogelijk zijn, dat de beslissing ongunstig uitvalt, omdat de „zware artillerie" niet heeft medegewerkt. Zij moet bij dragen tot versterking van het veldleger en dan kan zij een groot aandeel hebben in de overwinning, al was het alleen maar door het weinigje overwicht, dat de binnengedrongen vijand over infan terie en bereden artillerie had, te helpen afwentelen, zooals zeker op de hoogten van San Juan het geval hrd kunnen zijn. En wordt „het leger op zijn grootste sterkte" door de nederlaag getroffen, dan is de zware artillerie roemrijk mede ten onder gegaan en blijft haar de beschamende capitulatie, waarin de werkelooze Spaansche vestingartillerie deelde, bespaard. Dan hebben het kapitaal en de arbeid in de zware artillerie belegd toch vruchten gedragen,indien althans de zware artillerie zoodanig was geoefend, dat zij werkelijk buiten de vesting was te gebruiken. Maar dit was met de Spaansche vestingartillerie bij Santiago de Cuba niet het geval. J. Dormaar. Ie Luit. Art. 389

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 13