Hoe zal ons huidig Leger Java verdedigen? [Mei 1916. oefening zulks niet toe, dan zal uitzonderingsgevallen daargela ten eene beslissing niet buiten onze stellingen gezocht kunnen worden, m.a.w. niet een strategisch offensief, maar een tactische tegenaanval zal alsdan het plechtanker van onze hoop moeten zijn. Erg veel geef ik dan niet meer voor onze kans. Aangezien zoowel in het gebrek aan mobiliteit als in de andere genoemde gebreken van de vestingartillerie in Indië zelf en met betrekkelijk geringe kosten te voorzien is, kan het Legerbestuur zelf de maatregelen nemen, noodig om te verzekeren, dat in dit opzicht de handen op het beslissend oogenblik niet gebonden zullen zijn. De couranten hebben het vorig jaar berichten gebracht omtrent proeven met auto-tractie voor vesting-geschut; vermoedelijk mag hierin eene vingerwijzing gezien worden, dat in de bovenbedoelde richting gewerkt wordt. De vesting-artillerie dient die wenk dan ook te begrijpen en zich ook te gaan inrichten op gebruik buiten voorbereide stellingen Hier blijkt welk een invloed de techniek op de strategie kan uitoefenen. Wat verder onze stellingen in de Preanger betreft, elk officier zal reeds zijn opgevallen, dat de meeste daarvan veel te uitgebreid zijn om door ons Leger voor eene hardnekkige verdediging behoor lijk bezet te worden. Ook al neemt men in aanmerking, dat de legersterkte grooter zal zijn dan de S. C. meende te moeten aannemen. Daaruit valt af te leiden, dat het onmogelijk de bedoeling kan zijn in een van die stellingen den vijand af te wachten om hem daarin tot het uiterste weerstand te bieden. Onze ijle linie zou dan spoedig doorbroken worden. Die stellingen kunnen daarom slechts dienen om tijdelijk tegen te houden, om een minderheid in staat te stellen een overmacht gedurende korten tijd het hoofd te bieden, voor tijdwinst dus om de voorbereiding en uitvoering van eene be weging, hetzij van operatieven, hetzij van tactischen aard mogelijk te maken. In het voorgaande is neergelegd, wat n.m.m. omtrent de plannen voor de verdediging uit de gegevens, die aan een ieder bekend kun nen zijn, af te leiden is. 1) Zie J. Dormaar. De Spaansche Vesting- Artillerie bij Santiago de Cuba. I. M. T. 1916 No. 4. 489

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 17