Mei 1916.] Het Schieten op Vliegtuigen met de In een bepaald verondersteld geval, b. v. afstand 1200 M, t 50° en r 50°, verkrijgt men dus (zie tafel II): Het bepalen van den voor eenig geval te bezigen hoogte- en breedtestand gaat dus voldoende eenvoudig en wat thans hoofd zakelijk nog rest, is om deze gegevens met het wapen te vereenigen. De bestaande richtmiddelen der mitrailleurs zijn daarvoor ten eenen male onbruikbaar of niet bruikbaar te maken, terwijl deze soort richtmiddelen bovendien het nadeel heeft, dat het stellen van het vizier veel tijd vereischt, doordat de richter daarvoor zijn beide handen moet gebruiken. De noodzakelijkheid erkennende van een ander systeem (hulp-) richtmiddelen, doet zich de vraag voor, welk systeem men zal kiezen. In vereeniging met een vizierkorrel zouden daarvoor in aanmerking kunnen komen een uitschuifbare opzet met verstelbaren dwarsarm, of een vaste opzet met een beweegbaren dwarsarm, die in een vlak loodrecht op de richtlijn 360° kan draaien, met welken laatsten de hoogte- en de breedtestand, omgezet in poolcoördinaten, nog iets sneller gegeven kunnen worden dan met eerstgenoemden. Het nadeel van beide systemen echter is, dat tusschen het com- mandeeren van de gegevens en den aanvang van het vuur ook nog vrij veel tijd verloren moet gaan, terwijl het bovendien moeilijk valt om met die richtmiddelen steeds in de verlangde mate te strooien in de hoogte en de breedte. Zoodoende komen we van zelf op het idee van een vast richtraam met een aantal horizontale en verticale spandraden. De snijpunten dier draden kunnen genummerd worden en aldus krijgt men een groep getallen, die correspondeert met een groep combinaties van hoogte- en breedtestanden, zoodat omgekeerd weder elke willekeurige standencombinatie vrij nauwkeurig is aan te duiden door een enkel getal. Zoodoende is het groote voordeel verkregen, dat na het commandeeren van het richtgegeven, onmiddellijk met vuren kan worden aangevangen. voor een zich verwijderend doel voor een naderend doel: hoogtestand 5 8=13 breedtestand 12 links of 12 rechts j I hoogtestand 5 8 3 breedtestand als voren 498

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 26