Mitrailleurs M. 12 en M. 14. fMei 1916. De teekening van een richtraam, zooals dat geconstrueerd zou kunnen worden en waarvan de inrichting nader zal blijken, is hiernaast in natuurlijke grootte opgenomen; de plaatsing daarvan op den mitrailleur stel ik mij voor in een eenvoudig huis achter op het deksel, terwijl de bij het raam behoorende (verhoogde korrel) op overeenkomstige wijze geplaatst kan worden vóór op den mantel. Terloops zij hier medegedeeld, dat deze (hulp-) vizierkorrel zoo hoog moet zijn, dat de lijn, gaande door een punt liggende midden tusschen de snijpunten en 0 i) en door de punt van de vizier korrel, evenwijdig loopt aan de zielas van den loop. Op welke wijze is thans nog voor den commandant der afdeeling een belangrijke vereenvoudiging aan te brengen? Het is voor hem overbodig te weten, welke voor een bepaald geval de juiste be dragen zijn van den te bezigen hoogte- en breedtestand, en daarom richten we de schootstafels zoodanig in, dat dadelijk het snijpunt kan worden afgelezen, dat aan de richters moet worden opgegeven. De schootstafels 1 tot 111 moeten daarvoor de volgende veranderingen ondergaan: in de vakjes der benedenste tafelgedeelten blijft de hoogtecorrectie staan, omdat deze als onderdeel van den totalen hoogtestand opgeteld moet worden bij de waarde van den gere- duceerden schootshoek, doch instede van de breedtecorrectie die in elke horizontale rij constant is wordt ingevuld het met de betrekkelijke standencombinatie overeenkomende snijpunt van het richtraam, terwijl voorts de horizontale rijen voor zooveel noodig verbreed worden. Genoemde tafels zijn op deze wijze veranderd in de tafels IV tot VI, met gelijktijdige wijziging van de inrichting, ter verkrijging van beter inzicht en een sneller gebruik. Voor het zelfde geval als vroeger verondersteld: afstand 1200 M., t gelijk 50° en r gelijk 50°, lezen we nu in de tafel V direct af: voor een naderend doel: snijpunt voor een zich verwijderend doel: snijpunt 1) Dit punt komt overeen met de combinatie: totale hoogtestand O, breedtestand O. 499

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 29