Het Japansche Leger en de Vloot in 1915. [April 1916. Op het einde van het jaar waren te Tokorozawa 28 vliegtuigen aanwezig, waarvan 5 eendekkers. Een tiental dezer machines zijn onbruikbaar voor tochten van eenige beteekenis en dus alleen voor oefeningen van eerstbeginnenden geschikt,. De vorming van de afdeeling radiotelegrafisten zal in 1917 vol tooid zijn. Het Japansche leger is alzoo eindelijk in het bezit gekomen van twee hulpdiensten, welke in geen moderne militaire organisatie mogen ontbreken. Wel is men nog niet overgegaan tot de oprichting van automobielcolonnes, doch dank zij den begrootingspost van 150.0CO yen konden de proeven met motorwagens in het loopende begroo- tingsjaar met kracht voortgezet worden. Hoewel de oprichting van de 19de en de 20ste divisie niet meer dan een onderdeel is van een plan, dat de vredessterkte van het leger op 25 divisiën brengen wil, zal de verdere uitvoering van dit plan nog zeer lang op zich laten wachten. De toestand der geld middelen dringt tot uitstel, vooral, daar andere uitgaven meer nood zakelijk zijn. Niet alleen kost de reconstructie van de vloot veel geld, maar ook in het leger zelve wachten eenige vraagstukken, die van meer belang zijn dan uitbreiding van het aantal divisiën, op eene spoedige oplossing. Zoo o.a. de reorganisatie van de bereden artillerie in batterijen van vier stukken, welke alleen bij de veldar tillerie eene uitbreiding met 75 batterijcommandanten (en het dezen toegevoegde personeel) en 25 afdeelingsstaven vordert. Wel is reeds bepaald, dat in oorlogstijd de batterijen met vier stukken zullen uitrukken, doch deze verbetering heeft maar eene betrekkelijke waar de, zoolang de vredesformatie nog niet overeenkomstig gewijzigd is. Een ander belangrijk vraagstuk, dat met het voorgaande in nauw verband staat, n.l. de vaststelling van het aantal caissons en hunne verdeeling over de batterijen en de verschillende munitiecolonnes, wacht eveneens op zijne oplossing en het is duidelijk, dat een en ander groote uitgaven eischen zal. Natuurlijk trekken de krijgsverrichtingen in Europa, Afrika, Perzië en Mesopotamië voortdurend in hooge mate de aandacht van het Japansche legerbestuur. Sedert lang overweegt het de instelling van 409

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 33