April 1916.] machtige Japansche handelslichamen met steun van het ministerie van oorlog, doch het denkbeeld kwam niet tot uitvoering, wijl men geen zekerheid had, dat ook na den oorlog deze fabriek voldoende werk zou hebben; Rusland wilde zich tenminste niet verbinden ook dan zijne krijgsbehoeften in Japan te bestellen De particuliere nijverheid leverde Rusland uniformstoffen, schoenen, ledergoed, paardetuig, spoorwegmateriëel, voertuigen, ontplofbare stoffen, buizen voor projectielen, telegraaf- en telefoonmateriëel, enz., enz. Ook moeten de rijkswerkplaatsen het vervaardigen van sommige onderdeelen meermalen aan particuliere fabrieken opdragen. Tot keuring van de geleverde goederen zijn sedert lang te Tokyo een aantal tot de betrokken diensttakken behoorende Russische officieren aanwezig, eene zeer noodzakelijke voorzorg, zooals de ondervinding geleerd heeft. Natuurlijk is allerwege groote navraag naar ijzer en staal ontstaan, zoodat Japan deze onontbeerlijke grondstoffen slechts spaarzaam uit Amerika en Europa verkrijgen kan; wel zijn maatregelen geno men om de opbrengst der ijzermijnen in Korea, Mantsjoerije en China te vermeerderen, maar men stuit hierbij op vele bezwaren. Uitbreiding van de ijzer- en staalfabrieken te Wakamatsu en Muroran heeft onder die omstandigheden geen zin. De groote bedrijvigheid ten gevolge van de Russische bestellingen verschaft Japan niet alleen aanzienlijke geldelijke voordeelen en ver nieuwing van zijn materieël, doch ook gelegenheid tot ontwerpen en gedeeltelijk beproeven van eene organisatie van zijn fabriekswezen om gedurende een oorlog, waarin het rechtstreeks betrokken is, in de groote behoefte aan materiëel, vooral aan munitie, te voorzien en zich daarbij onafhankelijk van het buitenland te maken. Koper en andere voor den aanmaak van munitie benoodigde metalen levert het land zelf op; aan steenkolen en petroleum is geen gebrek; ijzer wordt gevonden in Korea, Mantsjoerije en in het Yang-tse-bekken en de onlangs in Mantsjoerije verkregen mijnrechten en de aan Japan toe- (1) Niet zonder leedvermaak zullen de Japansche staatslieden bij deze onderhandelingen gezinspeeld hebben op een zeker verband tusschen het niet tot stand komen van deze fabriek en als gevolg daarvan de onmogelijkheid om alle Russische bestellingen uit te voeren en het intrekken van den indertijd aan China gestelden eisch om een deel zijner wapening en munitie in Japan te doen vervaardigen. 415

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 39