April 1916.] Het Japansche Leger en de Vloot in 1915. gekende invloed op de leiding der Hanyehping-maatschappij 1) zijn hiervoor van groot belang. Reeds zijn modern ingerichte ijzergie terijen in Mantsjoerije verrezen en ook in andere opzicht tracht men zich in Japan onafhankelijk van het buitenland te maken. De staal- fabrikatie heeft groote vorderingen gemaakt: zelfs de zware kanon nen voor de nieuwe slagschepen worden in Japan en wel te Muro- ran en in de marinewerkplaatsen te Kure vervaardigd. 2) In de werkplaatsen te Tokyo worden o.a. reeds vliegtuigen en prismakijkers aangemaakt. Groote plannen tot uitbreiding van de veelbesproken rijksijzer- en staalfabriek te Wakamatsu en van de fabriek te Muroran zijn in voorbereiding. In de nabijheid van Kobe is een begin met de oprichting van eene fabriek van torpedomateriëel gemaakt. Zij wordt berekend voor de aflevering van 100 vischtorpedo's per jaar. Het legerbestuur is voornemens te Heijyo (Phyöngyang) in Korea eene militaire werkplaats tot vervaardiging van oorlogsmateriëel op te richten. Voorts wordt gesproken over de vestiging van eene nieuwe werkplaats te Hiroshima, welke aan de directie der werk plaatsen te Osaka ondergeschikt zijn zou. In het afgeloopen jaar ontstond onder de groote fabrikanten te Osaka eene beweging 0111 de gewone voor het leger vereischte wapening, munitie en ander materieel niet meer uitsluitend in de militaire werkplaatsen te doen aanmaken, doch althans voor een gedeelte bij de particuliere nijverheid te bestellen. Het legerbestuur was hier echter sterk tegen; wel schijnt men het aanmaken van muni- (1) De Hanyehping-maatschappij exploiteert de ijzergieterijen te Hanyang, de ijzermijnen nabij 1 ayeh en de kolenmijnen van Pinghsiang, alle in de Yang- tse-vallei. (2) De fabriek te Muroran is geen staatsinstelling, doch staat in nauwe verbinding met de zeemacht» een deel der aandeden is in handen van de Engelsche maatschappijen Vickers, Sons Maxim Ltd. en Armstrong, Whitworth Co. De machines zijn uit Engeland afkomstig, terwijl nog een Engelsch ingenieur en twee Engelsche opzichters aanwezig zijn. De fabriek vervaardigt staal volgens het Martinproces; zij beschikt over 2 ovens van 50 ton en 2 van 25 ton elk; bij tweemaal gieten per dag, be draagt de dagelijksche capaciteit 400 ton. Bij het vervaardigen van ge schut wordt de staaldraadconstructie toegepast. Ook torpedo's, lanceer- buizen en dergelijk materieel worden hier aangemaakt. 416

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 40