Promotiekansen voor Officieren van Gezondheid. [Mei 1916. van den pharmaceutischen en veterinairen dienst, en bezit van de vereischte medisch-tactische kennis om in geval van oorlog tegen een B. V. als chefarts van het veldleger te kunnen optreden) moet zijn voldaan. De bevorderingskansen zijn hier voor allen dus niet even groot en hangen ten nauwste samen met wat onder het rek bare begrip van „bijzondere gevallen" moet worden verstaan, of hier n. 1. uitsluitend legerbelangen bedoeld worden - zooals bij' de eischen voor Dirig. off. v. gez. 2e kl. uitdrukkelijk is aangegeven- dan wel of hieronder óók, dan wel uitsluitend, personeele belangen behooren, belichaamd in de opvatting, dat een dergelijk Dirig. off. v. gez. Ie kl. nog wel als Gewestelijk eerstaanwezend off. v. gez. in den kolonelsrang zijn pensioen kan halen. Maar wat is dan van zulk eene mildere geschiktverklaring het onvermijdelijk gevolg? Dat de tweede kolonel - méér laat de formatie niet toe een „volwaardig" kolonel moet zijn, dus iemand die aan alle 5 gestelde eischen voor dien rang moet voldoen, daar uit de 2 kolonels eene keuze voor Dienstchef moet geschieden. Het gaat m.i. toch bezwaarlijk tot chef van den Mil. Geneesk. Dienst iemand voor te dragen, die niet aan alle gestelde eischen voor kolonel voldoet. Heeft dus de eerst aan de beurt voor bevordering zijnde Dirig. off. v. gez. Ie kl. slechts de geschiktheid voor den kolonels rang volgens de verlichte eischen verworven, dan wordt aan den in de ranglijst hem volgenden Dirig. off. v. gez. Ie kl. dê kans afgesneden om óók als aan verlichte eischen voldoend kolonel pen sioen in dien rang als Gewestelijk eerstaanwezend off. v. gez. te kunnen verdienen, en moet hij bij de beproeving die dan met recht eene beproeving kan worden óf de volledige geschiktheid voor kolonel halen, óf anders voor bevordering ongeschikt bevonden worden, daar er alsdan van bijzondere omstandigheden voor verlichte eischen geen sprake kan zijn. De kansen voor bevordering zijn dus voor den eerst aan de beurt zijnden Dirig. off. v. gez. Ie kl. véél grooter (de verhouding is n.I. als 5 3) dan voor den onmiddellijk daarop volgenden. Blijft een Chef van den Milit. Geneesk. Dienst nu langer dan 2 jaren in zijnen rang doordienen waarop echter niet als vast mag worden gerekend - dan kan den niet-volwaardigen kolonel na 2 jaren dienst in zijnen rang worden aangezegd, dat er verder geen prijs meer op zijne diensten wordt gesteld, waardoor voor den naastvolgenden Dirig. off. v. gez. Ie kl. de kans geschapen 5C9

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 45