APfil '916.] Het Jaeansche Leöer em de Vloót im 1915. bestelde onderzeebooten is er één door de Fransche regeering over genomen; de andere kan eerst in het voorjaar van 1916 in Japan aankomen. Den 25sten October werd op de rijkswerf te Maizuru te water ge laten de mijnenlegger Katoku Maru, bestemd voor de oorlogshaven aan de Chinhai-baai, op de zuidoostkust van Korea. Uit de vloot werden afgevoerd de kustverdediger Iki en de jagers Shikinami, Makigumo, Kasumi, Sazanami, Fumitsuki en Satsuki alle behalve de Kasumi en de Sazanami, op de Russen buitgemaakt. In 1916 zullen opgelegd worden de jagers Akebono, Oboro, Murakumo, Shiranuki en Yugiri. De kruiser lste klasse Asama liep in het begin van Februari 915 op eene rots in de San Bartolomeo Baai op de kust van Beneden- Californië. Het gelukte ten koste van veel geld en inspanning het schip af te brengen; na voorloopige herstelling kwam het in het najaar onder eigen stoom te Yokosuka aan. In den zomer werd eene vliegafdeeling opgericht; zij wordt ge vestigd te Oppama, nabij Yokosuka, waar reeds een groot oliereservoir gebouwd is. Depotschip zal zijn de Wakamjya Maru, die reeds ge durende de expeditie naar Tsingtao als zoodanig dienst heeft gedaan. In October werden groote manoeuvres gehouden tusschen Kyushiu en Formosa. Het aantal der hieraan deelnemende vaartuigen bedroeg 102. Bij deze manoeuvres waren 8 watervliegtuigen aanwezig, waar van vier voorzien van zeer krachtige, kort te voren uit het buiten land ontvangen motors. Den 4den December hield de Keizer ter gelegenheid van de viering van zijne troonsbestijging eene vlootrevue in de baai van Yokohama, waaraan 131 vaartuigen van allerlei soort, te zamen ongeveer 600,000 ton, deelnamen. De vliegafdeeling hield o.a. eenige oefeningen in het afleggen van groote afstanden. Motordefecten kwamen vrij dikwijls voor. In het afgeloopen jaar had de marine hare eerste slachtoffers van het vliegen te betreuren: den 8sten Februari viel een vliegtuig met het noodlottige gevolg, dat 2 officieren en 1 matroos verdronken, en den 4den December, na afloop der revue, verongelukte eene machine bij het neerkomen, waarbij de besturende officier eveneens omkwam. Omtrent bewegingen van de vloot in 1915 in verband met den 424

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 48