April 1916.] De Spaansche Vestinq-Artillerie bij Santiago de Cuba. 5 eskadrons onbereden cavalerie (a 63 man), 1 detachement roughriders (onbereden), 4 batterijen lichte artillerie, 2 zware 2 compagnieën pioniers, 1 detachement seiners, totaal 15400 man, waarvan 13300 van het staande leger. De Amerikaansche artillerie (de kustartillerie uitgezonderd) had voor den tijd van nu bijna 20 jaren geleden een eigenaardige orga nisatie. In dien tijd bestond in bijna alle andere legers een groot verschil tusschen veld- en vestingartillerie en beide wapendeelen leidden een geheel van elkander afgezonderd bestaan. De veldartillerie was als regel in batterijen en regimenten georganiseerd, elk met een vast aantal vuurmonden en bestemd om zich voor het gebruik veel te verplaatsen. De vestingartillerie was in compagnieën inge deeld, die over permanente versterkingen verdeeld een naar omstan digheden afwisselend aantal verschillende vuurmonden te bedienen kregen en bestemd waren zich niet te verplaatsen. Deze laatste definitie gaat wel het beste op voor het 4e Regiment Vesting- Artillerie in Nederland, waarvan de garnizoenen zijn Den Helder, Willemstad, Neuzen, Hellevoetsluis en Brielle. De Amerikaansche artillerie telde 5 regimenten, elk bestaande uit 2 veldbatterijen en 10 batterijen vestingartillerie. Maar onze naam „vestingartillerie" sticht verwarring. De Duitsche naam „Fussartillerie" drukt iets beter uit, wat er mede wordt bedoeld. Vóór het uitbreken van den oorlog bestond de Duitsche Fussartillerie uit een aantal bataljons, waarvan er een bij elk der legerkorpsen was ingedeeld, het bataljon bestaande uit bespannen batterijen van 15 cM. houwit sers, 10 of 13 cM. lange kanonnen of 21 cM. mortieren. De over blijvende bataljons werden ingedeeld als belegeringsartillerie en als artillerie in de vestingen. Voor het begrip „Fussartillerie" zouden wij in het Nederlandsch den naam „zware artillerie" kunnen invoe ren, omdat als regel de Fussartillerie (en ook onze Vesting Artillerie) geschut bedient, dat zwaarder is dan dat van de bereden artillerie. Al is het kaliber der vuurmonden niet altijd grooter, dan zijn toch de affuiten zwaarder. Bij het expeditiekorps voor Santiago nu waren vier veldbatterijen en twee batterijen zware artillerie ingedeeld. 382

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 4