Over de Schiet-methode. [Mei 1916. zeer zwaar; dat er daar maar één aan voldaan heeft, lijkt mij niet zoo verschrikkelijk, maar de eischen van het !e gedeelte van de proef lijken mij niet voor verlichting vatbaar, want men moet toch van een scherpschutter het daarbij vereischte kunnen verwach ten. (Volgens het I. M. T. 1914 blz. 184 heeft het le gedeelte van de proef ten doel na te gaan, of de aspirant scherpschuiter is een goed oorlogsschutter volgens de moderne opvattingen dit doel blijft toch, al is nu het le gedeelte van de proef eenigszinsgewijzigd?). Alif wenscht tot de oude beproefde" methode terug te keeren: ik zou hem willen vragen, waarin was die toch zoo „beproefd"? Omdat we vroeger meer scherpschutters kregen? Maar Iaat ons dan eens de eischen vergelijken van toen met die van thans! Iemand werd volgens het S. V. I. 19C0 S. S. als hij met hoogstens 160 patronen aan de 10 oefeningen van de B. klasse voldeed; Slaat men die oefeningen eens op, dan is er zeker niemand die wil ontkennen, dat toen de eischen voor S. S. bespottelijk laag waren in vergelijking met thans. In B3. werd b. v. geëischt één minuut juist en snel vuren met minstens 10 patronen op 200 M. op de rompschijf, waarvan slechts 5 treffers moesten zijn. Neemt men uit deze klasse eene oefening, die eenigszins op het tweede gedeelte van onze S. S. proef van thans gelijkt, namelijk B?: 300 M. romp schijf, liggend vrije hand, waarbij slechts 3 treffers werden geëischt. B10. was voor de meesten een struikelblok, daar moest op 200 M. op de ringschijf, staande vrije hand, 45 punten 5 binnen kring 3 gehaald worden. Gelooft men niet, dat velen van onze menschen thans geen moeite meer zullen hebben met deze oefening? Dank zij de welwillendheid van den Commandant der troepen alhier is door de Compagnie hier B10 geschoten op de ouderwetsche ringschijf, die we gelukkig van het Weerbaarheidskorps konden krijgen. Van de 58 schutters dien dag op de schietbaan aanwezig, voldeden er 14 aan den eisch, d. i. ruim 24 o/0 op een schijf, die hun volslagen vreemd was, wat een belangrijke factor is. Tegenover de weinig bevredigende resultaten, die Alif ons mede deelt als behaald bij de laatst gehouden S. S. proef, wil ik thans stellen de uitkomsten van de S. S. proef gehouden op Curacao op 8 en 9 December 1915. Van de Compagnie, waarvan 67 menschen bij de Politie zijn gedetacheerd daarom niet aan schietoefeningen deelnemen en een 30tal niet kon meedoen, omdat zij nog re- 517

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 55