Mei 1916.] Over de Schiet-methode. cruut waren, namen 64 man deel aan de proef. De Commandant had niemand laten afvallen, hoewel volgens mij verschillende men- schen zulke slechte schutters waren, dat ze niet hadden mogen deelnemen en na de proef werden verzameld in een klasse achter lijken, die van voren af aan beginnen moest. Van deze 64 man voldeden 26 man aan het le gedeelte van de proef, dit is dus 40.62%. (Had de Commandant die werkelijk min derwaardige schutters boven bedoeld niet laten meeschieten, zoo was dit percentage dus nog gunstiger geweest). Aan het 2de gedeelte van de proef voldeden 7 menschen, die ook aan het le gedeelte hadden voldaan, zoodat er 7 scherpschutters werden afgeleverd, dus bijna 11% van de deelnemers. Hieronder waren 2 fuseliers, die pas 12 maanden in dienst waren. Gezien de zware eisch van het 2de gedeelte, geloof ik, dat dit resultaat bevredigend is. Bij het 2de gedeelte van de proef, waren er verscheidene schutters, die hun 5 patronen wel in de schijf kregen, maar niet binnen kring 4. Dat de toegestane tijden niet te kort waren, moge hieruit blijken, dat slechts 7 personen meer dan 35 seconden hadden gebruikt, één hunner gebruikte door het uitspringen van een patroon door verkeerde grendelbehandeling 37 seconden, behaalde 10 treffers en 24 punten en had dus met dezen grooten tijd toch nog eene waardeering van 888; hij moest afvallen, omdat hij niet binnen de tijdsgrens was gebleven. De beste van degenen, die voldeden, gebruikte 24 secon den en behaalde 10 treffers, 33 punten, waardeering 792; de slechtste gebruikte 30 seconden en behaalde 10 treffers en 42 punten, waar deering 1260. Hier is niet voorgekomen, dat iemand aan het 2de gedeelte voldeed, zonder aan het le te hebben voldaan. Naar aanleiding van het stuk van Alif, heb ik hier eens in oude uitbetalingsboeken gesnuffeld (een S.S. kreeg hier 5 cent per dag toelage) en voor 1910 (eerst begin 1913 werd hier aan de nieuwe methode begonnen) gevonden, dat er in den loop van dat jaar 15 man SS. waren geworden De Compagnie was gemiddeld 130 geweerdragenden sterk, zoodat dus 11.54 o/o S.S. werden bij de, in vergelijking van thans, belachelijk lage eischen, die toen gesteld werden. De eerste S.S. proef, die hier voor de nieuwe methode werd ge houden in October 1914, waarvan de eischen ons bekend werden uit het stuk van den Kapitein Scheffer in het I.M.T. 1913 blz. 508 518

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 56