Over de Schiet-methode. [Mei 1916. gaf als resultaat, dat 11 van de 59 schutters van de Compagnie, dus 18.64o/0 voldeden. Aan de proef, voorafgegaan aan de nu geldende, die ons bekend werd uit het I. M. T. 1914 blz. 583 en hier in Juli 1915 werd gehou den, voldeed niemand, hetgeen grootendeels geweten moet worden aan onbekendheid met de knieschijf, zeer harden wind en zeer schelle verlichting. Als ik ten slotte mijne wenschen in 't kort zou mogen formuleeren, zoo zouden deze als volgt luiden: le. Laat ons nimmer terugkeeren tot de oude schietwijze, die op grond van de bedroevende resultaten volgens de Krijgsgeschie denis in den Oorlog behaald, ons niet kan leveren oorlogsschutters, wat toch het doel moet zijn van de opleiding en wat we wel van de nieuwe methode hopen en met eenigen grond, omdat thans de man op het gevechtsveld zal komen met eene schietvaardigheid berustende op spierhandelingen en niet op denkhandelingen. 2e. Laat het Legerbestuur ons schenken een S. V., aan de hand waarvan we werkelijk j.s.a. schutters kunnen opleiden, waarbij dus de menschen in den aanvang eene serie schoolschiet-oefeningen schieten, schot voor schot, omdat daarbij de man bij een minder goeden aanslag kan afzetten en op nieuw zijn aanslag doen, tot dat hij een aanslag heeft verricht, waarbij het geweer zoo goed als gericht is en kan doordrukken, waarna de man zegt, waar hij afgekomen is en waarvan de juistheid al of niet blijkt bij het aan wijzen van het schot. Deze oefeningen moeten dan zijn eene herhaling met scherp van 30 S. V. I., eerst zonder opname van tijd en geheel op commando van den onderwijzer, die daarbij ge legenheid heeft de oude fouten, die hij bij de aanslagoefeningen er uit heeft gehaald, maar die zich bij het schieten met scherp dikwijls weer vertoonen, te verbeteren. Deze oefeningen vangen aan op 50 M.langzamerhand vergroote men de afstanden en wordt door den onderwijzer alleen „Aan" gecommandeerd en de tijd gemeten van af het uitspreken van dit commando tot het vallen van het schot; waarbij de man natuurlijk zoo dikwijls, als hij zelf zijn aanslag minder goed oordeelt, kan afzetten, waarna de onderwijzer opnieuw „Aan" commandeert. Deze 3 oefeningen in de 3 houdingen tot 2C0 M. op de ellipsschijf te beoefenen, later dezelfde opdestrook- 519

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 57