Hoe zal ons huidig Leger Java verdedigen? [Mei 1916. „dien op elk oogenblik belangrijke versterking kunnen ontvangen, „niet mag en niet kan worden gerekend op eene afdoende verde- „diging van Ned. Indië door onze Marine." Daar dit schrijven intusschen geen aanleiding heeft gegeven om ter zake eene andere gedragslijn te aanvaarden, moet men dus, voor zooveel de defensie van Indië in haar geheel en de daar bij aan de marine toegedachte taak betreft, aannemen, dat dein 1892 te dien aanzien gehuldigde opvatting in beginsel ook nu nog van kracht is. Geheel onaangevochten is het stelsel van 1892 echter niet gebleven, zooals trouwens reeds blijkt uit bovengenoemden In- dischen brief. Enkele grondslagen er van zijn sedert hunne aan vaarding weer losgelaten. Doch in hoofdzaak is het stelsel van 1892 ook nu nog van kracht. Op dezen grondslag is de verdediging van Indië thans in gericht als volgt. A. De buitenbezittingen zijn ter verdediging aan de Marine overgelaten, gesteund door de troepen, die voor de verdediging van de buitenbezittingen beschikbaar zijn, dat zijn de troepen, welke daar normaal in vredestijd reeds zijn gelegerd. En wordt n.l. opgerekend, dat de tijdelijk in die gewesten gelegerde veld- troepen in tijd van oorlog naar Java zullen worden terugge voerd. Hieruit moge blijken, dat [in de buitenbezittingen in geval van aanranding door een buitenlandsche mogendheid tegenstand van eenige beteekenis slechts zal kunnen worden geboden in Atjeh en Onderhoorigheden en in het Gouvernement van Suma tra's Westkust. Verdedigingswerken, welke daarbij tot steun van de troepen zouden kunnen strekken, worden nergens aange troffen dan op Sabang. De werken aldaar hebben ten doel te waken tegen schending van de neutraliteit en de haven te verdedigen tegen den aanval van een klein eskader. B. Java zal worden verdedigd door pl.m. 12000 man infan terie, 6 veld- en 4 bergbatterijen artillerie, 4 eskadrons cavalerie en 3 compagnieën genie, benevens de bijbehoorende hulpdiensten. Deze troepenmacht, waarin begrepen zijn de tijdelijk op de bui tenbezittingen gelegerde troepen, is overigens in tijd van vrede over verschillende garnizoenen in West-, Midden- en Oost-Java verspreid. Het leger wordt in zijn taak ondersteund door eenige perma- 477

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 5