Uit de Practijk. kan hij 's morgens aantrekken, doch dan gaan de vochtige (natte) kieeren in den veidzak, die daarin wel broeien doch met drogen. Duurt zoo'n patrouille of oefening eenige dagen, dan loopt de man even zoo lang met vochtige, zoo niet met natte kleeding. Is het wonder, dat koorts en rheumatiek dan de trouwe gezellen zullen worden van den gr. gr. kleeding dragenden militair? Men zal mij tegenwerpen, dat niet eiken dag zoo n patrouille natregent of rivieren moet overtrekken; volkomen juist, doch be staat er veel verschil tusschen een door het zonnetje in zijn zweet badenden fuselier en een, die door het hemel- of kaliwater nat is ge worden; of je nu door de kat of door den kater wordt gebeten Waarmee ik maar zooveel zeggen wou, als dat we met de nieuwe uniform bekaaid zijn weggekomen", hoorde ik onlangs nog een bu- ropeesch fuselier tegen zijn confrater betoogen. Bovenbeschreven euvel heeft men trachten te ehmineeren, door als onderkleeding tricot hemden te verstrekken. De leidende gedachte is prachtig geweest, doch hebben deze hemden aan hunne bestem ming voldaan? In geenen deele. Daartoe is het weefsel veel te dun en niet wollig genoeg, ergo absorbeert de transpiratie in onvoldoen- de ni^tc Wordt den man ook een tricot onderbroek verstrekt om het onder lijf in gelijke mate te beschutten? Vroeger werden per man 2 flanel len buikbanden tct dat doel verstrekt, doch ook deze maatregel behoort tot het verleden (de marechaussée echter bleef in het gelukkige be zit van buikbanden). Of de gr gr. uniform tegen de veranderlijke weersgesteldheid be schermt, zal ik maar verder in het midden laten. Resumeerende, kom ik tot de slotsom, dat onze gr gr. uniform niet sierlijk, niet hygiënisch, niet tegen de wisselende khmaatsin- vloeden beschermt, doch wel goedkoop is. Ik hoop van harte, dat de upper-ten in onze armee tot dezelfde ontdekking zal zijn gekomen. In welke stof wij dan onze militairen moeten steken? In ons voch tig warm klimaat zal de keus voor bovenkleeding en wel voor namelijk, wat betreft die voor het bovenlijf, moeten vallen op wollen stof. Deze toch laat het meest de lucht door en belemmert bij nat worden het minst de ldeederventilatie. Bij de verschillende expedities, die de Engelschen in de tropen ondernamen, is gebleken, dat flanel, wol en serge de beste boven kleeding vormden tegen malaria en vooral te verkiezen zijn in klima ten, waar de verschillen tusschen dag- en nachttemperatuur nogal uiteenliepen. Wenschen wij dus, dat binnen afzienbaren tijd onze mannetjes (en wij ook) wederom in de sergenstof zullen worden gekleed, dit maal in de reeds bestaande gr. gr. kleurSerge heeft reeds vroeger bewezen (zij het dan ook blauw) je stof te zijn voor de in de tropen ageerende troepen, 446

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 70