Riles Wat. fl. 0. 1912 no. 24 en in uerband daarmede een „Legerbelang." In een der paragrafen van deze Alg. Ord. komt de volgende zin voor: „Officieren, Onderluitenants en Adjudant-onderofficieren, deel uitmakende van, dan wel tijdelijk toegevoegd aan de bezetting van afgelegen of moeilijk bereikbare garnizoenen genieten eene gelde lijke tegemoetkoming van f 1.85 per dag." Waarom genieten nu de militairen beneden den rang van Adjudant-onderofficier geen toelagen, waarom is voor hen geen der gelijke toelage, te bepalen naar hun rang, bestemd? Het antwoord op deze vraag wil ik zelf wel geven„Deze militairen genieten ook een toelage, doch in den vorm van hoogere vivresindemniteit Maar dan zeg ik weer onmiddellijk: „Volkomen juist, want die toelage of hoogere V. 1. dient voor de betaling van de zooveel duurdere levensmiddelen (vivres in natura) op een afgelegen post." Maar met de vivres, die de man van zijn V. 1 in het vivresma- gazijn kan koopen, voert hij toch geen menage, waarvan men kan zeggen, dat die menage die in het normale garnizoen nabijkomt, want dat zal toch wel de wensch zijn van elk bivak-commandant, dat zijn ondergeschikte militairen minstens even goed, als 't kan beter eten dan in 't normale garnizoen, daar er in den regel te velde meer van het physiek van de troep geeischt wordt dan in een vredes- garnizoen. „Hoe beter de voeding van den man, des te meer kan hij pres- teeren". Om zijn magazijnsvoeding te verbeteren zal de man dus van zijne soldij moeten gebruiken. Dat is geen bezwaar, nietwaar, want bij elke compagnie in een vredesgarnizoen, stort elke deel nemer ook een bepaald bedrag in de menage. Maar laten we niet vergeten, dat te velde lo Geen menage (gezamelijk van minstens 50 man) gevoerd kan worden, dat de man bij wijze van spreken alleen een menage voert en dus ook een duurdere. Hoe meer man in de menage, des te goedkooper wordt zoo n menage per hoofd! 2o Als de prijzen van de in het magazijn te krijgen levensmiddelen al duurder zijn dan ergens anders, dan is het logisch, dat hetzelf de zich voordoet bij de levensmiddelen, die de man ter aan- 536

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 74