Mei 19 6] Van Alles Wat. Wat zegt men bijv. van de personen, die uitsluitend V. A. K.-lid worden om vrij te komen van schutterij en autobelasting en om te profiteeren van andere voordeelen, die het lidmaatschap van het V. A. K. geeft. Zulke leden gaan met tegenzin naar de manoeuvres, en nemen hun ontslag, zoodra er maar oorlogsgevaar dreigt. Om lid te kunnen worden, wordt de een of andere auto er met de haren bij gehaald (desnoods de auto hunner firma of een geleende auto) en deze auto, nu ja die voldoet al heel spoedig aan de zeer geringe eischen. Het lid zelf is hoegenaamd niet op de hoogte van de automobiel techniek en laat alles aan Kromo over, en we kennen den „Kromo", die niet onder strenge controle staat! De chauffeurskunst verstaat menig lid net genoeg om zonder groote ongelukken te veroorzaken een ritje van eenige uren in niet te lastig terrein te rijden. Een dergelijk lid en een dergelijke auto passen in zooverre bij elkaar, dat ze geen van beiden geschikt zijn voor een militair auto mobielkorps, 't zij al dan niet vrijwillig, en het zou van een comman dant meer dan onverantwoordelijk zijn, zijn al dan niet tegenwoor dig zijn op een bepaald tijdstip op een bepaalde plaats te laten afhangen van de betrouwbaarheid eener door ongeoefende handen bestuurde auto. Verder dient er veel strenger geselecteerd te worden bij de be noeming tot V. A. K.-lid. Tot nu toe moet men slechts aan drie eischen voldoen om lid te kunnen worden: 1° Moet men Nederlan der zijn, goed; 2° moet men „van goed gedrag" zijn, of liever te goeder naam en faam bekend staan, best, doch er zijn massa's menschen met zeer goeden en van onbesproken gedrag, die beslist niet V.A.K.-fahig zijn; 3e. In het bezit zijn van een auto. Niets is gemakkelijker, men leent, huurt, koopt op crediet of met gouvernementsvoorschot een auto en de zaak is in orde. Op speciale hoedanigheden, die èn bestuurder èn auto bezitten moeten om met succes het V.A.K. te kunnen dienen, wordt niet gelet. Ook wordt met het kilometergeld geen rekening gehouden, met het gewicht en het aantal zitplaatsen der auto. Heeft een lichte vierpersoons Ford genoeg aan 40 ets per K.M„ voor een groote 6- persoons 24 P.K. F.N. is dat beslist onvoldoende. Wat de toe te kennen rang en daggelden aan V.A.K.-leden betreft, daarin gevoel ik me niet competent tot oordeelen, ik voor mij, als ik acht dagen op manoeuvre ga, laat het me vrij onverschillig, of ik f 6 of f 10 per dag krijg, altijd indien ik dan een kilometergeld toucheeren kan.in verhouding tot mijn auto, zóódat de bedrijfsonkosten geheel gedekt worden. We hebben nu gezien, wat er alzoo hapert aan het V.A.K. en als men mij nu zou vragen „hoe zoudt U het dan willen" dan zou ik (ik geef mijn meening gaarne voor een betere) antwoorden: „Een 540

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 78