XX Ouerzichi Dan nederlandsche militaire XX XX Tijdschriften. XX De Militaire Spectator 1916 No. 1. Deze aflevering vangt aan met een artikel van den kapitein paardenarts Dr. Thomassen getiteld: „Korte geschiedenis van het Remontewezen in Frankrijk." S. begint met de vermelding, dat de Napoleontische oorlogen den paardenstapel in Frankrijk Hadden verbruikt, zoodanig, dat sommige rassen totaal waren uitgeput. Daarna wordt een overzicht gegeven van de maatregelen, welke in de oorlogsjaren der 19e eeuw werden genomen, om in het gebrek aan paarden te voorzien, terwijl ver volgens het ontstaan van het huidige remonteeringssysteem wordt beschreven. Als slot wordt in een 5-tal punten een vergelijking gegeven tusschen de remonte-depots in Frankrijk en die in Pruisen. In navolging van een door den len luit'. Bolten in de Mei-afleve- ring 1915 gestelde vraag, luidende: „Mitrailleurs op motorrijwielen of er naast?", doet thans de luit*, der infanterie J. D. van de Waall nogmaals dezelfde vraag. De beantwooiding dezer vraag is thans een geheel andere. Op grond van door hem opgedane ervaringen komt S. tot de conclusie, dat het vervoer van mitrailleurs middels zijspan zeer veel voordeelen aanbiedt, terwijl de door luit'. Bolten aan deze vervoers wijze toegeschreven nadeelen, naar S. meent, tot een minimum zijn terug te brengen. Aangezien de onderwerpelijke kwestie ook voor ons van belang is, geven we de conclusiën, waartoe S. na bestudeering van het vraagstuk kwam, hier in haar geheel weer. Zij luiden: le. De motor met zijspan kan even goed buiten de wegen ge bruikt worden als de solo motor; ook toevoeging aan wielrijdeisaf- deelingen kan zonder bezwaar geschieden. 2e. Het is voor geoefende manschappen volstrekt geen bezwaar, om, indien terreinhindernissen dit noodzakelijk maken, den zijspan- wagen af te nemen en daarna weer te monteeren. 3e. Schieten vanaf de motor, zooals thans geschiedt, is in geen enkel geval noodzakelijk en in menig opzicht ongewenscht; vuur van af een drievoet-affuit is in alle opzichten beter. 455

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 79