Overzicht van Nederlandsche militaire Tijdschriften. [April 1916. S. geeft een resumé van de gebeurtenissen in het afgeloopen jaar, maar venneldt daarbij al dadelijk, dat dit resumé mat zal wezen, omdat heel de oorlog in 1915, wat de eindresultaten be treft, als mat en onbevredigend moet worden aangemerkt. Den algemeenen toestand beschrijvende, zegt S., dat de beide partijen elkaar op de hoofdoperatietooneelen, Frankrijk en Rusland, in evenwicht houden, maar dat Duitschland een belangrijken voor sprong heeft op zijn tegenstanders Meer nog dan een jaar geleden teekent zich de toestand over wegend gunstig voor de centrale mogendheden. Het eenige succes van de geallieerden was de vernietiging van Duitschlands koopvaardij door de Engelsche vloot, de totale ver lamming dus van Duitschlands handel en de vernietiging van zijn koloniaal bezit. Excusez du peu, zouden we haast willen zeggen. Mavors 1916 No. 1. Van „Mavors" verscheen een dubbele aflevering, dienende om den jaargang 1914 van dit tijdschrift te completeeren. De jaargang 1915 zal bestaan uit de afleveringen 1 t/m 7 van „De Volkerenstrijd", terwijl de jaargang 1916 weer uit gewone afleveringen zal bestaan, waarbij dan de abonné's de verdere deelen van „De Volkerenstrijd" gratis krijgen toegezonden. Aflevering 1 van 1916 opent met een artikel, getiteld: „Veld dienstoefeningen met 2 partijen bij de infanterie" door den kapitein van den generalen staf P. J. van Munnekrede. S. meent, dat bij het houden van velddienstoefeningen steeds met 2 partijen moet worden opgetreden. Een oefening zonder tegenpartij is eigenlijk geen oefening, zegt S. Nagegaan wordt, hoe dergelijke oefeningen kunnen worden voor bereid. Daarbij wordt vermeld, dat steeds een schriftelijke onder stelling behoort te worden opgemaakt. Waar S, zooals hij aangeeft, oefeningen wil bespreken, waarbij hoogstens compagnieën tegen elkaar optreden, vreezen we, dat zijn wensch om daarbij steeds een schriftelijke onderstelling te doen opmaken, practisch niet zal worden vervuld. In een volgende aflevering zal S., aan de hand van de doorhem besproken algemeene beginselen, enkele voorbeelden uitwerken. De commies bij het Departement van oorlog R. H. Kroef geeft eenige beschouwingen over,, De staat van oorlog en de staat van beleg". Waar de buitengewone omstandigheden, waarin Nederland sedert Augustus 1914 verkeert, het noodzakelijk maakten verschillen- 457

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 81