April 1916.] De Spaansche Vesting-Artillerie bij Santiago de Cuba. Den len Juli had het eerste (en laatste) belangrijke gevecht plaats. Terwijl de hoofdmacht zich onder groote terreinmoeilijkheden tegen over de San Juan stelling ontwikkelde, zou eene divisie El Caney vermeesteren. De aanval op dit stadje was zoodanig voorbereid, dat zij reeds bij het aanbreken van den dag kon beginnen. De batterij, die haar zou ondersteunen, opende om 6.15 v.m. het vuur. Urenlang duurde het vuurgevecht, waarbij 2320 Amerikanen tegen over 587 Spanjaarden stonden. Vuuroverwicht werd nog niet verkregen. Eerst om 3 uur n.m., nadat de voorste linie lang zamerhand versterkt was, werd de stormaanval ondernomen, doch niet voor 3n.m. was het pleit beslecht. De aanvalstroepen telden 5500 man, waarvan ten slotte 4030 man aan den werkelijken strijd deelnamen. De hoofdmacht trad in werking onder steun van eene batterij bij El Pozo, welke echter reeds spoedig door het marinegeschut in de San Juan stelling tot zwijgen werd gebracht. De aanvallers waren twee divisiën sterk, samen 7750 man en hoewel zij nog eene batterij in stelling brachten en de eerste batterij na eenigen tijd het vuur weder opende, begon bij één der divisies om 12 uur 's middags de toestand zeer bedenkelijk te worden. Het geheel kwam niet meer vooruit. Gelukkig echter voor de Amerikanen wist Roosevelt om 12H n m. door een uit eigen initiatief ondernomen en goedgeslaagden storm met zijn roughriders wat verademing te brengen. Het duurde echter nog tot 2 uur n.m. voor de geheele stelling, welke door 723 Spanjaarden werd verdedigd, geheel in handen der Amerikanen was. Aan e^ne vervolging viel niet te denken, de verliezen der aanvallers waren groot en vermoeienis en gebrek beletten elk verder vooruitdringen. In den loop van den dag werd nog een demonstratie gehouden door eene Amerikaansche afdeeling van 90C man, die van Siboney langs de spoorbaan in de richting van Santiago marcheerde en daarbij door vuur van de vloot gesteund werd. Bij de spoor brug over de San Juanrivier stuitte zij op eene kleine troep Spanjaarden (20 man) en keerde weder naar Siboney terug. De gevechten op den len Juli hadden de aanvalskracht der Amerikanen gebroken. De A B. wenschte den terugtocht te aanvaar den, doch een der jongere generaals wist hem te bewegen nog 24 uur te wachten, van welk plan telegrafisch aan de regeering in Amerika 386

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 8