Mei 1916.] Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. Intusschen zijn dergelijke vliegers alleen bruikbaar, als er volduende wind staat. De bewegelijke zijn de vrije en bestuurbare ballon en het vliegtuig. De schrijver neemt aan, dat een Zeppelin thans in staat is 1200 K.M. achtereen af te leggen en daarbij 750 K.G aan explosiefstoffen mede kan voeren. Hij vermeent, dat zij in de nabijheid des vijands alleen 's nachts kunnen optreden. Als bestrijdingsmiddel tegen de Zeppelins schijnen de Engelschen kleine bestuurbare ballons gemaakt te hebben met een houten ge raamte, 96 K.M. snelheid, bewapend met luchttorpedo's en 120 K.M. radius van actie. De schrijver geeft in het artikel eenige beschouwingen over het werpen van projectielen uit vliegtuigen en geeft daarbij aan, dat het wellicht aanbeveling zou verdienen de snelheid, die het projectiel in de bewegingsrichting van het vliegtuig heeft, te elimineeren door het in tegengestelde richting met diezelfde snelheid weg te schieten, waardoor dus het projectiel terecht zou komen ongeveer loodrecht beneden de plaats, van waar het wordt geworpen. Theoretisch zijn voor de „waarneming" de bewegelijke toestellen beter dan de vaste, practisch is het echter juist omgekeerd, omdat de snelheid de waarneming zeer ongunstig beinvloedt. Voor de „opsporing (découverte)" zijn de „bewegelijke" veel beter geëigend dan de vaste toestellen, terwijl zij ook wat de verbinding (liaison) aangaat in het voordeel zijnvoor vernieling en voor het luchtgevecht is de waarde der vaste toestellen gelijk nul, terwijl een kleine snelheid een gunstige factor is voor het werpen van projectielen, echter een ongunstige factor voor het luchtgevecht. Het volgende artikel behandelt over het Suez-kanaal en de wegen van Klein-Azië daarheen. Bijgevoegd is een schets van het kanaal en een kaart van Klein- Azië en Syrië. De Zwitsersche Kroniek waarschuwt tegen de ongemotiveerde ge rustheid, die het volk begint te krijgen, wat het oorlogsgevaar aangaat. Er is nog geen zekerheid, dat voor Zwitserland de vrede gehand haafd blijft, „militaire noodzaak" kan oorzaak zijn, dat de goedge zinde houding der groote mogendheden ten opzichte van een klein land in eens verandert in een vijandige en Servië geeft dan het bewijs, hoe weinig de zwakken tegen de grooten vermogen. Verder heeft de schrijver het over de middelen, die de militaire autoriteiten toepassen om den goeden geest in de gemobiliseerde troepen te houden. De Portugeesche Kroniek behandelt een populair werk over den oorlog op het Iberische Schiereiland en trekt daar enkele lessen uit. 552

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 90