Mei 1916.] Overzicht van EENiGE Buitenlandsche Tijdschriften. In het 2de gedeelte behandelt de schrijver tactical principles" en begint met een korte uiteenzetting van het verschil der begrippen strategie en tactiek, waarvan hij geen definities wil geven, doch alleen zegt, dat de begrippen onscheidbaar zijn en op dezelfde prin cipes berusten. Het verschil zit volgens schrijver vooral daarin, dat de strategie zich meer in het bijzonder bezig houdt met de physieke krachten, de tactiek met de psychologische krachten, waarom hij als speciaal tactische onveranderlijke principes noemt: demoralisatie, uithoudingsvermogen en de schok. Schrijver behandelt vervolgens het doel van alle tactiek „de aanval" (nadering, demoralisatie, beslissing, vernietiging) en zulks meer speciaal, wat aangaat den loopgravenoorlog. Een volgend artikel geeft uitgebreide bijzonderheden omtrent de regeling van het spoorwegvervoer in Frankrijk. Het artikel leent zich slecht voor resumptie, zoodat we volstaan met te vermelden, dat men in Frankrijk slechts 2 types militaire treinen bezigt, elk met iO wagens en wel: type combattant (voor infanterie, cavalerie en artillerie) en type pare (voor treinen), beide vrijwel uitsluitend uit goederenwagens (die ook voor per sonenvervoer worden gebezigd) bestaande. Vermelding verdient nog, dat een dienstregeling is opgemaakt met het maximaal mogelijk aantal treinen, waarvan slechts een deel wer kelijk loopt. Is nu een extra-trein noodig, dan wordt daartoe een der niet loopende treinen van de dienstregeling bestemd en bekend gemaakt, dat die trein op den bepaalden dag zal loopen; alle ver warring is op deze wijze uitgesloten. Een zeer wijdloopig artikel is het volgende getiteld: „Berlin in quest of asiatic dominion", waarin vooral de Bagdadspoor ter spra ke komt. Mede lezenswaard is het artikel „Offensive organization", waarin meerdere nuttige wenken voorkomen. Typisch is schrijvers opvat ting omtrent commandovoering, indien nieuwe eenheden een vech tende troep komen versterken; alsdan wil de schrijver in het al gemeen den oorspronkelijken commandant het bevel laten, dus, de hulptroepen onder het commando stellen van dengene, die aanvan kelijk met de taak belast was. Betreffende reserves doet de schrijver uitkomen, de moeilijkheid om ze verrassend te doen optreden, nu de verkenning uit de lucht plaats vindt. In het oog moet gehouden worden, dat, hoe gewichtig verrassend optreden der reserves ook zij, het op tijd optreden hoofdzaak is en blijft en dat daarvoor desnoods de verrassing moet worden prijs gegeven. 556

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 94