Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften, [Mei 1916. Hij beveelt aan de reservekrachten voor een groote actie benoodigd 's nachts te verschuiven tot in een zone op 9 a 10 K.M. van het punt, waar ze gebezigd moeten worden. In deze zone worden ze dan den geheelen dag goed opgeborgen in bosschen en bewoonde oorden en daar goed verpleegd, om dan door een nieuwen nachtmarsch naar de linie gebracht te worden en kort na het aanbreken van den dag te worden ingezet. Ten slotte vermelden we het oorlogsoverzicht (ter zee en te land) voorzien van meerdere schetskaartjes, in welk overzicht ook de operaties aan de Dardanellen (17 Maart 30 Juni 1915) behandeld worden en rapporten te vinden zijn van French (over de periode 15 Juni 15 October) en van Ian Hamilton. International Revue (Febr.) met Beiheft 179(DerEuropaischeKrieg). Onder „Frankreich" vindt de lezer een schatting van de sterkte der lichting 1917, welke 2E0.000 man zou bedragen. Aangenomen wordt, dat Frankrijk door den oorlog ruim 1 millioen man verloren heeft, waardoor de sterkte der bevolking weer gelijk zou zijn aan die in het jaar 1870. Overgenomen is verder een artikel van Immanuel over de vechtwijze der Franschen bij de verschillende pogingen tot doorbraak. Na eerst gereleveerd te hebben, dat deze pogingen allen mislukten, geeft de bekende schrijver aan, dat het gunstig is een doorbraak op meerdere plaatsen te gelijk te beproeven, echter heeft de ver kenning uit de lucht het onderkennen van de ware plaats voor den vijand vrij gemaakt, zoodat verrassingen vrijwel uitgesloten zijn. Uit het bekende bevel van Joffre wil de schrijver afleiden, dat men aan Fransche zijde niet veel vertrouwen op het gelukken had. Dit bevel wordt verder nader besproken. Het slot van Immanuels betoog is als volgt en is niet alleen toepasselijk op de mislukte doorbraakspoging der Franschen (indien dit al de bedoeling geweest is), doch mutatis mutandis ook op den aanval bij Verdun. „Ein Durchbruch, wie ihn der Befehl Joffres kennzeichnete, hat nur dann Aussicht auf Erfolg, wenn er gleich im ersten Ansturm weit in die Tiefe stöszt. Gelingt dies nicht, wie es in der zweiten Champagneschlacht und bei Arras der Fall war, so ist das Schicksal des Kampfes besiegelt. Deshalb wird man die Enttauschung ver- stehen, die trotz aller Beschönigungen nach dem groszen Fehlschlag das französische Heer ergriffen hat." Onder „Groszbritannien" een beschouwing over den aanwas der Britsche vloot, waarbij ook het een en ander over de moderne monitors wordt medegedeeld. 557

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 95