m Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. [Mei 1916. een historische schets van de ontwikkeling der pantseringen, ver gezeld van eenige afbeeldingen. Het bevat een reeks loftuitingen over de Duitsche fabrikanten en ingenieurs, die aan den eenen kant de 30.5 en 42 cM. mortieren en de 42 cM. houwitsers (Skoda) fabriceerden, waartegen de pantseringen geheel machteloos bleken en die aan den anderen kant de pantseringen der vestingen Premysl en der Tyroler sperwerken construeerden, waartegen de vijandelijke artillerie machteloos bleek. Vermelding verdient schrijvers mededeeling, dat na den val van Namen en Luik de Franschen in hunne vestingen Verdun, Toul, Belfort en in alle sperforten alle pantserkoepels afnamen, terwijl de eigenlijke werken niet bezet werden doch, voor de verdediging geheel gesteund wordt op de aangelegde veldwerken. We vermelden vervolgens een artikel over pijlprojectielen, welke thans door de behoefte aan steilvuur op korte afstanden weer in eere komen (bommen, geweergranaten) en alle berusten op het prin cipe van het oude pijlschot, waarbij een lang projectiel met het zwaartepunt nabij de punt een gekromde baan volgt en daarbij de lengteas steeds raaklijn tracht te blijven aan de baan ergo steeds met de punt het doel treft. In het artikel vindt men eenige historische bijzonderheden over pijlprojectielconstructies, alsmede een korte beschrijving van die, welke door de Franschen thans worden aangewend. Een volgend artikel is gewijd aan een marineluchtschip der Ver- eenigde Staten, waarin ook een methode tot verankering van die gevaarten in de open lucht besproken wordt. „Oberst Heusser" bespreekt in een verder artikel: „Der Platz der subalternen Führer im Gefecht" en houdt daarbij een betoog pro: „vóór den troep". Zeer zeker zijn er gevallen, waarin dit de aangewezen plaats is, vooral op momenten van weifeling en in gevallen, dat hun aanwe zigheid vooraan, voor het leiden der beweging noodig is, de troep moet dan gewend zijn het principe „suivez le chef" blindelings op te volgen; doch o.i. is er ook zeer dikwijls veel te zeggen voor de plaats „achter" den troep. Niet uit een oogpunt van mindere kwetsbaarheid, die blijft vrijwel gelijk, doch uit een oogpunt van toezicht op de uitvoering der bevelen. Gedurende de voorwaartsche beweging onder vijandelijk vuur is o i. in het algemeen de plaats beter achter de linie. Door het voorwaarts springen van den sectiecommandant wordt de sprong vaak verraden en bij het einde, de vuuropening, door het terugkruipen naar achteren van de sectiecommandant, vertraagd. Intusschen is er ongetwijfeld ook heel veel voor de opvatting van den schrijver te zeggen, wanneer hij b.v. wijst op het feit, dat veelal

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 97