Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. [Mei 1916, hun stations vertrokken zijn, om tegen 8.30 n.m. het doel te bereiken. Te 10.45 n.m. keerden zij terug. De volgende 25 raids zouden ongeveer op dezelfde wijze verloo- pen zijn; als het voornaamste militaire resultaat noemt de schrijver het dienstnemen van een aantal vrijwilligers in het Engelsche Leger. Over vliegtuigen geeft het artikel niet heel veel nieuws. De reden van het voortdurend afleggen van bezoeken door Duit- sche vliegers aan Parijs, in het begin van September 1914 zou niet zoo zeer aan het streven naar het bereiken van moreel effect moe ten worden toegeschreven, als wel ten doel gehad hebben de be wegingen van het Fransche reserveleger vast te stellen. Dit laatste zou, volgens schrijver, goed gelukt zijn en de beweging van dat leger eerst in Noordelijke- daarna in Oostelijke richting zijn vast gesteld. Evenzoo zou uit een luchtverkenning aan Fransche zijde gedurende den slag aan de Marne gebleken zijn, dat tusschen 2 Duitsche legers een gaping was ontstaan, door welke wetenschap het Fransche succes werd bevorderd. Groote diensten hebben de vliegtuigen bewezen voor fotografische opnamen zoowel van deelen van het opeiatietooneel, waarvan kaarten ontbraken (Gallipoli) als om nauwkeurig de plaatsen van vijandelijke artillerie etc. aan te geven. In het artikel worden verschillende door vliegtuigeskaders uitge voerde raids opgesomd. De schrijver verdeelt de vliegtuigen in 3 soorten n. 1. waarnemings- en verkenningsorganen, jagers en bombardementsvliegtuigen. Alle oorlogvoerenden wijden hun aandacht aan de opleiding van een groot aantal vliegeniers, waardoor de aanvulling goed verzekerd is, ondanks het feit, dat het verlies aan vliegeniers en de vermeer dering aan vliegtuigen zeer aanzienlijk zijn. Een belangrijk artikel is getiteld: „Comment percer le front allemand", zijnde een bespreking van een onder dien titel versche nen brochure van een Fransch kapitein, welke brochure de hooge instemming van Joffre heeft weggedragen en op last van den Op perbevelhebber onder de Fransche troepen verspreid geworden is; aan den anderen kant echter van meerdere zijden op sommige punten tegenspraak heeft uitgelokt. We zullen hieronder enkele zaken uit het artikel resumeeren. De schrijver der brochure vraagt, of voorbereiding van den aan val door een zware kanonnade gewenscht is. Het nadeel is, dat het eindigen er van voor den vijand een aan wijzing is voor het begin van den aanval en hij gelegenheid heeft haar in de kiem te smoren, zoodat er iets te zeggen is voor het, zonder die annonceering, aanzetten van de voorwaartsche beweging, doch liever wil de schrijver een intermitteerend bombardement, waardoor de vijand herhaaldelijk voor niets uit zijn schuilplaatsen 56i

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 99