Bet reproduceeren uan kaarten bij de Topografische Inrichting te Bataüia. In het belang van de zaak heb ik vermeend goed te doen met in beknopten vorm een algemeen overzicht te geven van de werk zaamheden, verbonden aan het reproduceeren van een kaart. Wèl is dit onderwerp, o.a. ook in het Indisch Militair Tijdschrift reeds meer behandeld, dochlang geleden en sedeit is er veel veranderd. Dcor de grootere capaciteit van de Topografische Inrichting, door de ontwikkeling van de techniek is het namelijk langzamerhand mogelijk geworden om eene andere methode van werken te velgen, waardoor meer zekerheid bestaat, dat binnen een paar jaren het Legerbestuur zal kunnen beschikken over de kaarten, welke het voor de defensie noodig acht, terwijl tevens de belangen van anderen daardoor worden gebaat. De nieuwe methode van werken komt in hoofdzaak hier op neer, dat, meer dan zulks vroeger mogelijk was, de zoogenaamde „spoed- reproductie" op den voorgrond treedt (bruindrukken met later daarop aan te brengen kleuren voor de bewoonde oorden, wegen en paden, benevens de wateren), zoodat: le. de van eenige gewesten van Java te vervaardigen schetskaar ten, op de schaal 150.0CO, 2e. de met behulp van de gegevens der landrente-metingen her ziene verouderde detail-kaarten, en 3e. de nieuwe detail-kaarten op de schaal 125.000 (in afwachting van de vervaardiging van de 150.000ste bladen volgens de net-methode) spoediger in het bereik van iederen belangheb bende komen. Behalve om, met weglating van het meer technische, een alge meen begrip te geven van de wijze, waarop thans de verschillende soorten van kaarten ontstaan, heb ik getracht tevens daarbij te doen uitkomen, welke consequentiën het gevolg kunnen zijn, als de te repro duceeren kaart niet wordt geteekend met inachtneming van, hetgeen is voorgeschreven in de „Legenda voor de Nederlandsch Indische topografische kaarten, voor zooverre vervaardigd na 1 Januari 1916". 513

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 49