Schermopleiding enz. De beoefening van de schermsport c. a. in ons leger is altijd een dankbaar onderwerp geweest om eens iets er over in het midden te brengen. Velen vóór mij gaven reeds hunne meening ten beste, hoe die zaak eens overeind te zetten. Men is het er nl. vrijwel over eens, dat er nog wel een en ander aan hapert, terwijl tevens bijna iedereen van het nut van het schermen, voor de infanterie speciaal het geweerschermen, tot in zijn binnenste binnen door drongen is; vooral nu in den tegenwoordigen oorlog voor de zoo- veelste maal gebleken is, dat het bajonetgevecht nog lang niet tot het verleden behoort. Geweerschermen en bajonetvechten toch zijn zeer annex. Ik hoorde eens een officier, die zijn sporen te velde verdiend had en menige klewangaanval had medegemaakt, zeggen: „Denk je, dat je in de praktijk schermt? Je tracht altijd de eerste mep te geven! Lukt dat niet, dan weer je één keer, bij intuïtie natuurlijk, en dan deel je d'r een uit, die raak is". Volkomen juist, het komt er nu maar op aan, wie het best (bij intuïtie natuurlijk) „meppen" en weren kan, en dat moet den soldaat geleerd worden. Het is verder algemeen bekend, dat wij met goede schermonder- wijzers, deze nuttige, neen noodzakelijke, elementen in ons leger, tamelijk stiefmoederlijk bedeeld zijn. Het idee hier in Indië ergens in een koel klimaat een gymnastiek- en schermschool voor ons leger op te richten is al menigmaal geopperd, tot dusverre echter helaas zonder gevolg. Zooals de zaken nu staan, gaat de scherm sport in ons leger weinig of niets vooruit. Zeker, het onlangs gehouden vijfde wapenfeest van den N. 1. O. S. was weer een succes; deze bond doet het zijne om de sport in ons leger te bevorderen. Er werd daar te Magelang goed geweer geschermd door de militairen beneden den rang van officier. Maar men mag niet vergeten, dat daar de beste vertegenwoordigers van bijna ons heele leger te zamen kwamen, slechts drie van ieder korps, d. i. dus nog niet eens één per compagnie. Bovendien is het een merkwaardig 521

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 59