Mei 1915.] Ten einde meer Timoreezen in het Leger te verkrijgen. zou, wanneer het Bestuur de werving aanmoedigde. Natuurlijk heeft men dan de eerste jaren een paar honderd gulden belasting minder, maar daarna zal de poni (bea) per hoofd flink stijgen en het totale bedrag veel grooter worden dan bij behoud van bedoelde personen het geval zal wezen. Een goed beleid van den C.G. is hiervoor noodzakelijk. Ik heb in den Solorees niet één, voor een goed soldaat, verkeerde eigenschap kunnen ontdekken. De physiek-krachtigsten zijn de Tanah-Bolengers op Adonara, de overige bergstammen zijn ook flinke kerels, winnen het in lichaamsbouw van de Amboineezen en evenaren hen in bevattingsvermogen. De werving der Soloreezen wordt nog vergemakkelijkt door: le. afwezigheid van angst voor verblijf buitengaats; het passar- wezen toch is reeds sedert jaren ontwikkeld, Adonara o.a. een klein eiland van 20 bij 40 paal, telt 3 driedaagsche groote en ette lijke facultatieve kleine visch-, coprah- en mattenmarkten, die zeer druk bezocht worden door de berg- en kustbevolking, bovendien door Chineesche en Makassaarsche handelaars. 2e. de interesse voor militaire exercitiën; dagelijks wekenlang zaten de nontonners der passars te genieten van de aanslagoefe ningen, gymnastiek e.d. der in het bivak achtergebleven brigade (s). De Soloreesche recruut kan m.i. samenwerken met de Timoreesche dito. Aanvankelijk zal men misschien niet voldoende materiaal hebben om afzonderlijke compagnieën Timoreezen en Soloreezen te formeeren. Als beginmaatregel ware dit toch aan te bevelen om daarna, zoodra de compagnieën in één garnizoen hebben leeren samenwerken, geleidelijk over te gaan tot samenstelling van gemengde compagnieën. Bij een onvoldoend aantal recruten zal men gemengde compagnieën kunnen formeeren met sectiën der onderscheidene stammen. Summa summarum kunnen de genoemde eilanden soldaten leveren, wier gevechtswaarde minstens even hoog staat als die der Amboi neezen, zoodat dus de soldijen enz. evenveel zouden moeten be dragen; de pensioenbedragen moeten vastgesteld worden in verband met het gepresteerde en met den levensstandaard in het geboorte land. (De Beloes aan de Z. kust van Timor waren verwonderd over het geringe pensioen van een hunner landgenooten, deze ont ving f7.50 per maand.) Goede werkkrachten worden overal in de 448

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 10