De brandmerken van het Australisch paard. [Mei 1915. pentogoon (/N) het stuurrad de letter combinatie DR, HVl.GK. etc. etc. b. Victoria. Voor Victoria geldt hetzelfde als voor N. S. Wales, men maakt gebruik van letters en teekens. Importeurs naar Java, welke vanuit Melbourne hunne verschepingen doen, zijn in hoofdzaak de H.H. Brown, Little, Tinsley en Morton. Waar de handelsmerken dezer firma's bekend zijn, zou een dergelijk handelsmerk uit Victoria kunnen zijn, doch hiermede is volstrekt niet gezegd, gezien de groote export van N. S. W. naar Victoria, dat het dier werkelijk in Victoria gefokt is en zal raadpleging van het register noodzakelijk zijn. c. Queensland. Queensland is de eerste staat geweest, welke de organisatie van hare brandmerken op afdoende wijze geregeld heeft. Een in Queensland gefokt paard heeft tot brandmerk twee letters en een cijfer, welke al naar gelang van hunne plaatsing een anderen eigenaar vertegenwoordigen. Als voorbeelden geef ik M 8 M (drukletters). M 8 M (schrijfletters). M 8 (twee letters waarvan een liggend en een cijfer). Dit zijn de hoofdvormen van het Queensland brandmerk. Een alpha- betisch register maakt het terugvinden van den eigenaar bijzonder gemakkelijk, terwijl zijn adres er achter vermeld staat als volgt: Brand. Naam van den eigenaar. Naam van de „station" Dichtst nabij- zijnd post kantoor. M 9 M John Peters Pine Creek farm. Charters Towers. Doch de staat Queensland doet meer, behalve het zoogenaam de brandsregister, geeft zij een boekje uit, waarin districtsgewijze genoemd staan de eigenaars van paarden, koeien en schapen, met vermelding van het aantal dieren voor elke categorie afzonderlijk. Men kan dus van een Queenslandpaard onmiddellijk opslaan: 451

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 13