Mei 1915.] De brandmerken van het Australisch paard. Ie eigenaar, 2e woonplaats v.d. eigenaar, 3e het aantal paarden van zijn farm, gegevens welke men van geen ander paard ter wereld zoo spoedig zoude kunnen vinden. Nu de hengstenkeuringen in Australië hoe langer hoe meer in zwang komen, zal binnen afzienbaren tijd ook de vermoedelijke afstamming van vaderszijde spoedig gepubliceerd worden en op Java met behulp van deze boeken en het studbook eenig oordeel over het belang eener stoeterij voor ons uitgesproken kunnen worden. d. Zuid-Australië. Ook in Zuid-Australië is het branden op eene moderne leest ge schoeid. Waar echter Queensland in het brandmerk twee letters en één cijfer opneemt, heeft het Zuid-Australische brandmerk twee cijfers en één Ietter. bijvoorbeeld B 2 7. 2 A 2. Vermelding verdient echter nog, dat sommige oude fokkers, wel ke al brandden, voordat een en ander wettelijk geregeld was, hunne eigen teekens hebben; voorbeelden hiervan zijn bij ons legerpaard: Het brandmerk van den heer Kidman: Jen van den heer Augus, een bekend fokker van Hackneyponeys: A op den rechterschouder. e. West-Australië. Deze staat heeft het Queensland systeem overgenomen en brandt met twee letters en een cijfer. Verwarring met Queensland brands is in Australië zoo goed als uitgesloten. Op Java, waar in den laatsten tijd nog al eens zendingen van goedkoope West-Australiërs zijn aangebracht, zou eene verwarring nog mogelijk kunnen zijn. Bijzonderheden omtrent enkele brands. Hoe meer een eigenaar belang stelt in zijne paarden, des te zorg vuldiger en netter worden zijne dieren gebrand. Een en ander ziet men vooral bij renpaarden, waarbij getracht is zoo min mogelijk te ontsieren en de brand zoo klein mogelijk is aangebracht. Daarentegen ziet men bij sommige Queensland paarden enorme brandmerken, welke niet anders afkomstig kunnen zijn dan van 452

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 14