De Militair-Politieke toestand van China in 1914. [Mei 1915. ruim geldelijk inkomen bezorgden, doch overigens geen practisch nut hadden. Uit den aard der zaak protesteerde de Duitsche zaak gelastigde te Peking tegen deze lijdelijke houding, doch zonder eenig resultaat. Evenwel bleek het uitzetten van eene oorlogszone in het onzijdige gebied niet voldoende voor de behoefte: de Japanners stelden zich niet tevreden met den hun door China gegeven vinger, doch namen de geheele hand. Den 13den September waren Japansche officierspatrouilles aange komen te Kiaochou, gelegen buiten het pachtgebied, doch binnen de onzijdige strook en niet ver van de baai. Spoedig daarop werd de plaats bezet en Japan verklaarde, dat deze handeling door oor- logsnoodzaak voorgeschreven werd, omdat op andere wijze de ge meenschap van Tsingtao over de baai naar Shantung niet verbroken kon worden. China stelde toen voor de grens der oorlogszone te trekken op 10 K M. ten oosten van Weihsien, aan den spoorweg Tsingtao-Tsinanfu, hetgeen niet belette, dat Japansche troepen in den avond van den 25sten September het station Weihsien bezetten. China protesteerde en liet een nieuw protest hooren, toen Japan 29 September d.a v. toestemming tot het bezetten van de geheele Shantungbaan, d.i. tot Tsinanfu, verzocht. Het antwoord van den Japanschen gezant van 2 October op het laatste protest wist van geen toegeven en den 4den d.a.v. maakte de Japansche regeering aan alle verdere onderhandelingen een einde door de mededeeling, dat zij de geheele lijn tot Tsinanfu zou doen bezetten en diens volgens de Chineesche regeering verzocht hare langs de lijn geëche- lonneerde troepen terug te trekken om onaangenaamheden te voor komen. Het machtelooze China moest wel toegeven en in den avond van den 6den October bezetten Japansche troepen het station Tsi nanfu. Hierdoor was de geheele lijn in bezit van Japan, een logisch gevolg van zijne onderneming tegen Tsingtao, evenals de bezetting van de mijnen nabij den spoorweg, welke door eene Duitsche maat schappij geëxploiteerd werden. Den 7den November viel Tsingtao en spoedig daarop gaf de Chineesche regeering aan de Japansche vertrouwelijk te kennen, dat zij de oorlogszone, waarbinnen zij alle aansprakelijkheid voor de handhaving van hare onzijdigheid van zich afgewenteld had en die nu vrij wel overbodig geworden was, binnenkort zou opheffen. De 463

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 25