Mei 1915.] De Militair-politieke toestand van China in 1914. II. Bel fceger. 1. Opperbeoel, territoriale indeeling, samenstelling, enz. Artikel 23 van de voorloopige grondwet, welke in het voorjaar van 1914 afgekondigd werd, bepaalt, dat de President der republiek het opperbevel heeft over land- en zeemacht en hare organisatie vaststelt. In verband hiermede werd het bureau van den Presi dent-Opperbevelhebber vastgesteld; in dit bureau werden geroepen de chef van den generalen staf 2); de ministers van oorlog en van marine en een aantal andere hooggeplaatste officieren. Generaal Yin Chang, minister van oorlog onder het Keizerrijk en bevelhebber van het Keizerlijke leger, dat ir. October 1911 tegen de revolution- nairen te Wuchang afgezonden werd, is tot chef van dit bureau ber.oemd. Op deze wijze is de minister van oorlog niet meer dan de uitvoerder van den wil van den President-Opperbevelhebber, voor wat de landmacht betreft. In afwijking van hetgeen het vorige jaar aangekondigd werd, schijnt men thans voornemens te zijn de republiek te verdeelen in 5 militaire afdeelingen n.l.: 1. Chihli, Shantung, Honan, Shansi, Shensi, Jehol en Shuiyüan met 11-divisiën. 2. Kiangsu, Kiangsi, Anhui, Chekiang, Fukien, Hunan en Hupeh met 8 divisiën. 3. Szechuan, Yünnan, Kweichou, Kwangsi en Kuangtung met 6 divisiën. 4. Mantsjoerije en Binnen-Mongolië met 6 divisiën. 5. Kansu, Turkestan, enz. met 4 divisiën. Totaal 35 divisiën; bovendien in elke afdeeling nog 2 gemengde brigades. 1) De Chineesche titel van den President-Opperbevelhebber luidt „chen wu ta yiian shuai," d.i. met bovennatuurlijke militaire bekwaamheid begaafde opperbevelhebber. Zijne vlag vertoont een zittenden leeuw met de Chineesche nationale vlag in den linkerbovenhoek. 2) Generaal Li Yuan-hung, Vice-president en chef van den generalen slaf, die in 1913 Yüan Shih-k'ai te Wuchang krachtig ter zijde stond, kwam naar Peking, waar hij een vrij onbeduidende rol schijnt te spelen. De betrekking van chef van den generalen staf ging op een ander op- perofficier over. 466

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 28