w W Oüer het gebruik uan gedeeltelijk ontbolsterde rijst. In de Kaikosha Kiji No: 477 komt een studie voor van de hand van den Eersten-Luitenant-Kwartiermeester H. Kuwagai over de eigenschappen van gedeeltelijk ontbolsterde rijst, in Japan „genmai" geheeten. Zijn doel is te bewijzen, dat gedeeltelijk ontbolsterde rijst, dus rijst nog niet ontdaan van het zilvervliesje, als hoofdvoe dingsmiddel de voorkeur verdient boven geheel ontbolsterde rijst, vooral om beri-beri te voorkomen. In een kort geschiedkundig overzicht wijst hij er op, dat met het toenemen van welvaart en weelde in Japan de vraag naar mooi uitziende, witte, d.w.z. geheel ontbolsterde rijst grooter werd, het geen telkens aanleiding tot veelvuldig voorkomen van beri-beri werd. Dwong eene periode van materieelen achteruitgang tot eene eenvoudige levenswijze en derhalve tot gebruik van de goedkoopere genmai, dan verdween de beri-beri spoedig. Evenwel bleef vooral in de groote steden de vraag naar geheel ontbolsterde rijst bestaan en zoo werd, volgens Schrijver, de beri-beri eene stadsziekte, die in het jaar 1878 aanmerkelijk toenam, omdat men toen de rijst op eene nieuwe wijze, n.l. met eene soort zand, begon te reinigen, waardoor de bolster geheel van de korrels afgeslepen werd. Hierop volgt een zeer populair gesteld overzicht over den uitslag van proeven en onderzoekingen van eenige Japansche geleerden en hij deelt ook de proeven mede, welke sommige Japanners op zich zelf genomen hebben. De uitslag was steeds ten voordeele van de gedeeltelijk ontbolsterde rijst. Ook in Japan blijken vooroordeel en ijdelheid de voornaamste hinderpalen te zijn, welke het algemeene gebruik van genmai in den weg staan. Immers, het eten van witte rijst is langzamerhand een teeken van welgesteldheid en stand ge worden en zoo zien velen er tegen op, eigenlijk alleen uit valsche schaamte, om in plaats van witte, donker gekleurde rijst als hoofd voeding middel te gebruiken. Natuurlijk kan het voorbeeld van hooger geplaatsten in dezen veel uitwerken en zoo zag ik de offi cieren van het garnizoen te Gensan bij hunne maaltijden uitsluitend genmai gebruiken. 475

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 37