Het vierde Wapenfeest en de Schermsport. [Mei 1915. Algemeen wordt de voorkeur gegeven aan het poule=systeem voor alle wedstrijden. De Heer Scheffer zegt, dat dit niet mogelijk is, zoolang niet over een grooter aantal hoofdsecondanten wordt beschikt. Bij het laatste wapenfeest bleek het toch wel mogelijk. Indien per mat een poule van 7 schermers is ingedeeld, moet men die schermers onderling laten secondeeren. Het zal dan wel eens kunnen voorkomen, dat op zoo'n mat geen „officiëele" hoofdsecondant is; is hij van elders niet te krijgen, dan treedt een der schermers als zoodanig op. Weten de heeren, dat zij allen moeten secon deeren, dan is de kans ook grooter, dat zij zich oefenen. Niemand vindt het prettig een gek figuur te slaan. De voorrondes volgens poule-systeem waren vlugger beëindigd dan die volgens afval-systeem, doordat de schermers van één mat gemakkelijker bij elkander zijn te houden. Tot mijn leedwezen vind ik niet vermeld, dat door de officieren van het 10de Bataljon Infanterie een zilveren beker als wisselprijs voor de afdeelingswedstrijden op geweer is toegezegd. Te meer betreur ik dit, omdat het voorbeeld zoo navolgenswaard is. De bekendmaking deed mij onmiddellijk denken aan de bestaande goede gewoonte in Holland, waar niet alleen verschillende korpsen, maar ook tal van militaire autoriteiten als de Gouverneur der residentie, divisie-com mandanten en inspecteurs van wapens prijzen beschikbaar stellen. Het gemis aan goede schermonderwijzers doet zich geducht voelen. Of een gymnastiek- en schermschool in Indië hierin veel verbetering zou brengen, zou geheel afhankelijk zijn van de organisatie van zulk een inrichting. De gunstige invloed in Holland uitgaande van de gymnastiek- en schermschool aldaar dateert eerst van de laatste jaren. De groote opbloei en vooruitgang van de schermsport in Holland is m.i. uitsluitend te danken aan de buitenlandsche onder wijzers. Door particulieren geïntroduceerd, hebben ook tal van officieren van hun onderwijs geprofiteerd en deze zijn het geweest, die met succes voor propaganda in het leger hebben gezorgd. Deze gang van zaken is voor Indië uitgesloten, omdat particulieren- 't is een kwestie van geld—wel nooit een Fransche of Belgische schermmeester zullen laten uitkomen. De eenige goede oplossing 485

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 47