Uit de Practijb. Losse Opmerkingen. XXX. De lezing van het artikel van den Officier van Gezondheid Meyers in het Maartnummer, die onder meer vroeg: Wordt het bepaalde bij A.O. No. 18 van 19( 3 niet meer opgevolgd? gaf mij aanleiding om die order eens op te slaan. De titel luidt: „Invoering van een cursus in de verbandleer en eerste hulp bij plotselinge ongelukken op de kaderscholen en van de bepalingen ten einde het thans dienende kader daarvan op de hoogte te brengen en de kennis bij het van de kader- school afkomstige kader te onderhouden." Over het algemeen wordt aan deze order wel de hand gehouden. Men ziet tenminste in verscheidene garnizoenen theorie houden met het kader over verbandleer, enz. Aan de slotalinea dezer order, luidende: „De korpscom mandanten zullen, voor zooveel zij zulks noodigen wensche- lijk achten, deze aangelegenheid met hunne officieren doen behandelen en hiertoe in overleg treden met den plaatselijk eerstaanwezend officier van gezondheid, die daartoe een officier van gezondheid zal aanw'jzen",wordt voor zooverre mij bekend beslist niet de hand gehouden. Althans ik heb in de veertien jaren, dat ik in Indië ben, nog nimmer eenige officiëele theorie daarin genoten. Toch zouden deze cursussen vooral voor jonge officieren zéér nuttig zijn. Vooral op de hoofdplaatsen der buitenbe zittingen, waar de officieren meestal een poos verblijven, alvorens naar de rimboe gestuurd te worden, behooren m.i. de militaire commandanten hun volle aandacht aan deze bepalingen te schenken. Ook op posten zouden de commandanten ten deze tegen over hunne officieren en het kader een nuttig werk kunnen verrichten. De officier van gezondheid op een buitengarni zoen heeft als regel tijd genoeg. XXXI. Officieren, die in de buitenbezittingen geroepen zijn om geneeskundige hulp te verleenen, zullen veel wetenswaardigs kunnen halen uit de volgende militaire voorschriften: 488

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 50