Uit de Practijk. [Mei 1915. 1) Gebruiksaanwijzing van geneesmiddelen (1903). 2) Geneeskundige handleiding ten gebruike bij de kader- scholen (1903). 3) Eerste onderricht in de praktijk der ziekenverpleging (1912). Het eerste werkje bevat een korte omschrijving van het gebruik der voornaamste medicijnen en ontsmettingsmidde len, die aan de hand van de alfabetische lijst der ziekte namen, voorkomende op de laatste bladzijden—vrijwel in alle gevallen voorziet, waarvoor de leek kan komen te staan. Het tweede werkje bevat nuttige wenken bij de behande ling van wonden, beten, bloedingen, marschziekten, eerste hulp bij plotselinge ongelukken, vervoer van zieken en ge wonden, diverse verbanden, enz. enz., toegelicht door duide lijke prentjes. Het moet evenals de Hygiënische en andere wenken voor den soldaat— in het bezit zijn van ieder gegra dueerde van alle wapens en dienstende maleische vertalingen van ieder niet-Europeesch gegradueerde. Ik zou niet graag een dubbeltje geven aan ieder gegradueerde, die er nooit van gehoord heeft. Het nimmer gratis verstrekt heeft gekregen Het derde boekske mag m. i. in geen enkel officiersgezin ontbreken. Het bevat in beknopten en duidelijken vorm (voor 11 centen) wenken omtrent verbedden, doorliggen, lavementen, compressen, [steekpannen, temperatuurmeting, ijskappen en ijspillen, besmettelijke ziekten, enz. enz. Ik heb tenminste van die boekjes heel veel nut gehad,' vooral gedurende tochten als civiel gezaghebber ter afdee- ling Wahai (Noord-Ceram), waar ik mij verheugde in een uitgebreide civiele praktijk. De plank natuurlijk dikwijls missloeg, maar toch in verreweg het grootste aantal gevallen werkelijk „hulp" kon verschaffen, die de mistastingen dubbel en dwars elimineerde. Enhet verschaffen van geneeskundige hulp „met succes" is zoo'n prachtig pacifi catiemiddel. Voor wat betreft het hospitaalpersoneel zoude ik den officieren van gezondheid willen aanbevelen er op te letten, dat hun ondergeschikten ten allen tijde in het bezit zijn van de vorengenoemde werkjes, zooals verplichtend is gesteld op blz. 82 en 84 van het Overzicht der reglementen en voorschriften. Het in het bezit hebben van die voor schriften brengt den man er dikwijls toe er eens in te bla deren. En er staat een hoop wetenswaardigs in! In het patrouille-medicijnblik van den militairen apotheker Van Giffen (I. M. T. Juni 1913, blz. 641) moeten de boven vermelde boekjes beslist aanwezig zijn. De Maleische vertalingen, indien inlandsche ziekenoppassers er mede moeten werken. 489 I. JU. T. 1915. 32.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 51