Uit de Practijk. [Mei 1915. zoo verdient het aanbeveling om hem tijdens den marsch zoo weinig mogelijk zélf te laten dragen. XXXIII. Waarom wordt de Maleische vertaling van het „Eerste onderricht in de praktijk der ziekenverpleging" wél aan Amboineesche en niet aan Inlandsche soldatenziekenver- pleger gratis verstrekt? (zie de A.O. 1914 No 16). Is er onder de Inlandsche ziekenverplegers niet één, die lezen kan; of van wien zóóveel ambitie kan verwacht worden, dat hij zich door een lezenden collega daaruit doet voorlichten? Waarom toch altijd dat kwetsende verschil tusschen de landaarden onderling? Doorgevoerd tot in de kleinste bij zonderheden?. Mag het wel verwondering baren dat lieden, die zich in soldij, kleeding en voeding, in legering en verpleging, in premies, toelagen en pensioenen, kortom in alles, eeuwig en altijd zien behandeld als „minderwaardigen", zich in den loop der tijden ook werkelijk als zoodanig gaan gevoelen en dus gedragen. Dan wel zich verongelijkt achtend langzamerhand minderwaardige, luie, onverschillige en onte vreden elementen worden Zou het om eens bij dit voorbeeld te blijven, met logischer zijn om die Inlandsche ziekenoppassers te leeren lezen In- stede van eenige luttele guldens te besparen met het niet verstrekken van een paar boekjes van 16 centen het stuk aan eenige Kromo's, terwijl de naast hen werkende „Ambons ze wél krijgen. Dat Ambon ze wél „competeert", en dat in den regel goed laat blijken, stéékt! XXXIV Wat doen wij eigenlijk voor de intellectueele en moreele 'opvoeding van den inlandschen soldaat, die jong en gewil lig in dienst treedt en die wij 24 jaar dag in dag uit ter beschikking hebben om van hem te maken, wat wij wülen\ |a wij hebben onze A.O. 1909 No 58, regelende het toezicht op het onderwijs voor kinderen van mindere mili tairen Lees daarover het artikel „Het Soldatenkind van den Luit kolonel Kooij in het Aprilnummer 1914. En constateer dat—ondanks dat primitieve onderwijs-de soldatenkmderen Cuit volbloed Javaansche ouders) zéér veel bruikbaarder sol- datenmateriaal vormen dan de rest. Dat ze bijna allen kor poraal of sergeant worden. Soms na enkele jaren. En met het ambitie-opwekkende vooruitzicht, verder hun geheelen diensttijd, meestal nog een jaar of twintig, in dienzelfden rang mee te sloffen! Dat zijn de soldatenkmderen! D.w.z. de Mohammedaan- sche soldatenkinderen 491

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 53