per, een corvee, daarna dolle pret en toen—de C. G. had ausdauer— verkreeg het mandieën burgerrecht. Eenige jaren later bevond ik mij ter plaatse. De kleine kampong van voorheen was uit- en invoerplaats der onderafdeeling geworden, passar werd gehouden, waardoor het op maildagen zeer druk was. De menschen van de kampong K, in zeden en gewoonten nog oer-Timoreezen, baadden zich dagelijks, de passarbezoekers van tijd tot tijd, doch dan ook van top tot teen. Een tweede slechte eigenschap van den Timorees is zijn dikwijls onmatig gebruik van „laloe", de gegiste toewakpalmwijn. Op groote schaal werden de laatste jaren de distilleertoestellen voor die „sopi" wier aanwezigheid verraden wordt door de op eenige meters merkbare stank—vernietigd, voorwaar eene goede maatregel. In de kuststreken nabij Koepang en in de toko's evenwel is sopi in diverse soorten te verkrijgen, dusWaar de toestellen vernietigd zijn, drinkt men clandestien. De Beloeneezen, die in het noordelijk deel van Nederlandsch Timor verblijf houden, spreken de Tetoensche taal (de Timoreezen de Da- wangsche). Ze bezitten dezelfde eigenschappen als de Timoreezen; met dit verschil dat de Z. Beloeneezen uit de vlakte geen „laloe" drinken, maar wel de ongegiste toewakpalmwijn. Men kan de Beloe neezen verdeelen in zwerf- en gezeten bewoners. De eersten laten zich aanwerven als soldaat en gewapend politiedienaar, treden in dienst als jongen bij de Arabische paardenhandelaars, als koelie bij de Chineezen en drijven handel op Timor in de inlandsche tabak door de gezeten Beloes geplant; in hun omvangrijk zwerfrayon ontdekten enkelen al spoedig, dat de Bergtimoreezen paarden en karbouwen slecht bewaakten, bovendien dat bij brutaal optreden deze Athony's des nachts bang voor hen waren, voorts dat de Por- tugeesche Timorburgers gestolen vee grif kochten. Deze omstandig heden brachten de zwerf-Beloes er toe zich ook op diefstal toe te leggen. Vooral de vlaktebewoners aan de Z. kust zijn in den loop der jaren rijk geworden door de vruchtbaarheid van hun geboorte grond en doorhelen of stelen; tengevolge van de invoering van intensief bestuur is het stelen wel verminderd; evenwel tracht de slimme zwerf-Beloe nog steeds dit bedrijf uit te oefenen. Hoe dikwijls paarden van eigenaar veranderden, moge blijken uit de navolgende feiten. 443 TEN EINDE MEER TIMOREEZEN IN HET LEGER TE VERKRIJGEN. [Mei 1915.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 5