Mei 1915.] Uit de Practijk. Ie. Centrale opleiding bijv. aan een van de kaderscholen, daar door één examen voor één commissie. Voor het geval dit niet mogelijk is: alle adspiranten van één garnizoen bij één korps, opleiding ontvangende van één of meer officieren, doch van dezen zoowel practisch als theore tisch. 2e. Alleen hen toelaten tot zoo'n opleiding, die aan de strengste eischen voldoen en nu reeds de verklaringen kunnende over leggen bedoeld in art. 2 2d van de A. O. 1909 No. 2. B. Bet seinen. De jaarlijksche proef brengt in April het seinen weer eens op den voorgrond. Daar er nog al eens over de resultaten van het tegen woordige seinstelsel wordt geklaagd en ik zelfs onlangs iemand sprak, die mij mededeelde van bevoegde zijde vernomen te hebben, dat het stelsel Vrede weer zou worden ingevoerd, wil ik beproeven hieronder eenige fouten in de opleiding van de seiners en in de toepassing van het voorschrift aan te geven, die vrij algemeen zijn en er veel toe bijdragen het tegenwoordige stelsel in discrediet te brengen. a. De opleiding. De opleiding tot in een seinploeg bruikbare seingever en waar nemer is feitelijk het eenvoudigste, wat er is. Ik neem aan de eerste de beste ploeg analphabetische koelies in veertien dagen tijd en 2 uur opleiding per dag daarvoor geschikt te maken. Men verlieze hierbij n.l. niet uit het oog, dat uit 38 en 39 duidelijk blijkt, hetgeen trouwens ook in de noot op blz. 21 met zoovele woorden wordt gezegd, dat het voldoende is, dat de seingever na het Morseteeken te hebben hooren afroepen, dit teeken kan seinen en dat de waarnemer de waargenomen teekens slechts heeft af te roepen, meer niet. Men mag dus den billijken eisch stellen, dat al de minderen eener compie, escadron, batterij (uitgezonderd degenen, die minder dan een maand geleden ergens vandaan gekomen zijn, waar niet geseind werd) aan bovengenoemde eischen moeten voldoen. Een onderzoek zou m.i. uitmaken, dat dit met 50 ?/0 niet het geval is. Dit ligt daaraan, omdat men bij bijna geen enkele comp>e, esc. of batterij er naar streeft de menschen eerst deze eenvoudige kennis eigen te maken. In plaats daarvan begint men gewoonlijk, op een dwaalspoor gebracht door het tweede gedeelte van de bovengenoemde noot op blz. 21, de menschen te willen leeren seinen na 't afroepen van de 500

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 62