w Oüerzicht uan eenige buitenlandsche Tijdschriften. Artilleristische Monatshefte Januari vangen aan met een artikel van Rohne over de werkzaamheid van de granaatkartets, hetwelk zich over het geheel slecht tot resumptie leent. De schijjver komt tot de conclusiën: le. dat granaatkartetsen met de vlakste banen (Russisch en Fransch veldgeschut) superieur zijn; 2e. dat een groote tophoek als regel voordeelig is; 3e. dat bij grooten invalshoek een grootere springhoogte vereischte is; 4e. bij zeer gestrekte banen, te zamen met grooten tophoek, gaat een belangrijk deel der vulling verloren; 5e. bij kleinen tophoek wordt de dichtheid te groot, hetgeen ook nadeelig is; 6e. springhoogte en tophoek hangen nauw samen met den afstand. De afstand, waarop voornamelijk geschoten zal worden, moet hierbij den doorslag geven te zamen met de grootte der in hoofdzaak te bevuren doelen, terwijl trn slotte een gewichtige factor vormt de minimum grootte aan levende kracht, die men noodig acht om een mensch buiten gevecht te stellen. 7e. de tactische eischen moeten dus eerst vaststaan voor de tech niek aan den arbeid kan tijgen. Te vermelden valt verder het artikel: „Schijf'sangrijfe gegen Kiistenbefestigungen," waarin de schrijver zich een ernstig tegen stander toont van het plaatsen van kustvuurmonden in forten; dekking en aanpassing in en aan het terrein acht hij alles. Zeer veel zorg dient z.i. gewijd te worden aan een krachtig landfront. Overgenomen is op blz. 42 een oordeel van een Engelsch Gene- ralen Stafofficier over het gebruik der Duitsche artillerie: aan de hand van dit artikel wijst Rohne op de geringe waarde, die derge lijke verhalen in den regel hebben, en dat het artikel slechts bewijst, dat de zaakkennis van den Engelschen schrijver blijkbaar niet erg groot is. „So hat er sicher von dem „Planschiessen" der Fussartil- lerie gehort, wie es friiher im Festungskriege vorgeschrieben war und jetzt noch bei der französischen Fussartillerie gebrauchlich ist. Seit einer Reihe von Jahren kennt man die Einteilung der Plane in Quadraten bei der deutschen Fussartillerie nicht mehr." Ten onzent nog wel. 507

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 71