Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. [Mei 1915. Voorts een kort artikel over „Hooge springpunten," waarin Rohne er op wijst, dat het, van ter zijde gezien, zeer lastig is uit te maken of de springpunten te hoog zijn. De groote hoogtespreiding kan bi] een goede springhoogte oorzaak zijn van het krijgen van meer dere zeer hooge springpunten, die des te meer opvallen, omdat men de lage springpunten in den regel niet waarneemt. De springpunten zullen veelal te hoog zijn, en daarmede de uitwerking gering, als het doel ver achter en beneden de dekking, waartegen is ingeschoten, gelegen is. Wordt zulks vermoed, dan is het zaak de springhoogte geleidelijk kleiner te nemen, bij het strooien achter de dekking. De schrijver wijst er op, dat hoewel de waarneming tegen gedekt staande batterijen door vliegers een groot voordeel te achten is, op deze wijze geen uitsluitsel omtrent de springhoogte kan worden verkregen. Schweizerische Mil. Blatter Januari. Deze aflevering vangt aan met een lezenswaardig artikel over het optreden der Russische artillerie. Blijkbaar is dit optreden over het geheel zeer loffelijk, vooral bij de verdediging en heeft de Russische artillerie zich in ruime mate de ervaring van den Russisch-Japanschen oorlog ten nutte gemaakt. Van Duitsche zijde wordt volmondig erkend, dat men aanvankelijk de Russische artillerie onderschatte. Op voorbeeldige wijze wordt van het terrein gebruik gemaakt, waarbij men er op uit is stellingen achter of nabij hoogten liever te vermijden, omdat de vijand allicht vermoedt, dat er wèl gebruik van gemaakt zal worden. Stellingen worden gekozen op weiden, in tuinen, ja zelfs in bosschen of dorpen, waartoe zoo noodig ge kapt wordt of huizen worden omvergehaald. Splitsing der artillerie tot in halfbatterijen komt veel voor. De onzichtbaarheid verkrijgt men door een uiterst doelmatige maskeering, 't zij natuurlijk, 't zij door kunstmatige rijen van maskes, waarvan de dichtst bijzijnde laag zijn, om er over heen te kunnen vuren, de verst afzijnde rij hoog genoeg is, om het mondingsvuur te maskeeren. Ook de flanken worden op overeenkomstige wijze gemaskeerd. De schrijver uit eenige bedenking tegen de verdeeling der artil lerie over vele stellingen, zooals de Russen die toepassen, omdat men daardoor eigenlijk van huis uit afstand doet van het verschui- ven of van een ander gebruik van de artillerie, waartoe dit wapen zich juist door hare snelheid zoo goed zou eigenen. Gebruik van gedekte—of als men wil gemaskeerde—stellingen is regel, met als gevolg indirecte richting en dus het vuur geheel in de hand van den Batterij-Commandant. 508

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 72