Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. [Mei 1915. Waar de Russische batterij niet over een observatieladder beschikt, hetgeen de schrijver geen nadeel acht, is het veelal noodzakelijk, dat de Batterij-Commandant zijn opstellingsplaats ver van de batterij af moet kiezen en dus de telefoon een hoofdrol speelt; de Russische batterij is dan ook ruimschoots van draad voorzien en meermalen was de opstellingsplaats van den Batterij-Commandant meerdere K.MS. van de batterij verwijderd. De schrijver deelt niet mede of ook gebleken is, dat aan het gebruik van de telefoon over die betrekkelijk groote afstanden tusschen batterij en batterij-commandant al dan niet ernstige be zwaren verbonden zijn in verband met het stuk gaan van den draad. Dit zal o.i. vaak voorkomen, waarom het altijd zaak moet blijven de opstellingsplaats van den Batterij-Commandant zoo dicht mogelijk bij de batterij te kiezen, waarvan de consequentie is, dat een obser vatieladder veelal gewichtige diensten kan bewijzen. Nietalzoode schrijver, die instede van een ladder, liever meer draad medevoert. Vermelding verdient ten slotte de lof, die de schrijver den Russen toezwaait naar aanleiding van hun bijzonder praktisch voertuigen materiaal, dat berekend is op slechte, smalle wegen en op berg- terrein. Het artikel wordt vervolgd. We vermelden verder een artikel over „Taktiek van den Trein" en een opstel over de strategische beteekenis van het Fransche vestingstelsel. Streffleurs November 1914. We vermelden hieruit het artikel „Organisatorische Kriegslehren verder een militair-geografische beschrijving van Polen en ten slotte het artikel „Die dem europaischen Bezitzstande in Ostasien und Australien drohende gelbe Gefahr". In dit artikel betoogt de schrijver, dat Japan aanvankelijk gebiedsuitbreiding zocht in de richting van het vasteland van Azië en ook van Amerika, waartoe in eerste instantie Mexico uitverkoren was, doch onder den invloed van den gezaghebbenden Osaki nu een geheel andere richting uit wenscht te gaan. Osaki wees op de analogie tusschen Japan en Engeland en betoogde, dat Japan op overeenkomstige wijze moest handelen als John Bull in het Westen, dus heerschappij ter zee in den Pacific, geen bezit op het vasteland, doch zijn en blijven een onaantastbaar eilandenrijk, ergo expansie in den vorm van eilanden. Dit nieuwe systeem schept gevaren voor Amerika (Philippijnen), Ned. Indië en voor de Duitsche eilanden in den Pacific. De schrijver geeft nu een korte schets van Amerika's verhouding tot de Philippijnen en van de positie der V. S. in het Westelijk Pacific gebied, om vervolgens over te gaan tot een beschouwing 509

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 73