Mei 1915.] Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. MUteilungen A. und G. No: 11 1914 (was nog in te halen). Vangen aan met een artikel over de werkzaamheid van de Japan- sche spoorwegtroepen in den oorlog met Rusland. Blijkbaar hebben deze technische troepen een reuzen-arbeid verricht, ondanks het feit, dat de uitrusting aanvankelijk te wenschen overliet. Het Japansche veldspoorbaanmaterieel heeft 60 c.M. spoor- wijdte, intusschen werd ook een andere spoorwijdte gebezigd (762 m.M.) Aangelegd werd een veldbaan beginnende bij Antung (Yalu) over Fönhuantschört, Siamalun, Pensihoe naar Moekden. Het artikel geeft een uitgebreid verhaal van den aanleg en kaar tjes van het tracé (265 K.M. lang), dat hier en daar niet voor de poes is. Het materieel werd uit Engeland en Amerika betrokken. De tractie werd uitgeoefend door compoundlocomotieven van 14J4 ton en 2000 K.G. trekkracht. De wagens waren lorries. Aanvankelijk werden de wagens door paarden getrokken. Op de Oost-Chineesche baan (Russische spoorwijdte) waren burgerwerklieden belast met het leggen van een 3de rail. Hun arbeid valt volgens den schrijver heel wat minder te loven dan die van de spoorwegtroepen; het werk vlotte slecht, waardoor een operatiestilstand bij het 2de leger ontstond. De schrijver besluit het artikel met eenige conclusies, waaronder we aantreffen: De Japanners hadden den bouw niet voorzien (fout in de oorlogs voorbereiding), verkenningen waren verzuimd, alsmede ook het tijdig in voorraad hebben van het noodige materieel en werkvolk. De schrijver zegt dienaangaande: - Daraus folgt, dasz schon im Frieden die Nachschubfrage, worun- ter ich vor allem die Wiederherstellung zerstörter und den Bau neuer Schienenwege (Vollbahn oder Feldbahn) verstehe, für jeden Kriegsschauplatz gründlich studiert werden musz. Dies ist möglich, da schon im Frieden ausreichende Grundlagen hierfür gewonnen werden können. —Das Ergebnis dieser Studiën soil hinsichtlich Organisation, Verteilung der Eisenbahnbaukrafte und Ausrüstung Berücksichtigung finden. Japan heeft blijkbaar met de opgedane ervaring rekening gehouden, want na den oorlog werden de spoorwegtroepen belangrijk uitgebreid. Volgens de O.On. hebben wij in oorlogstijd ook een spoorweg afdeeling 30 man), weet ook iemand waar zich in vredestijd die afdeeling bevindt en of deze regelmatig geoefend wordt, waartoe bij de tallooze malheurs en nieuwen aanleg bij onze spoorwegen zoo'n prachtgelegenheid is? 512

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 76