Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften [Mei 1915. We vermelden verder het artikel „Küstenbatterien"-, de schrijver is voorstander van het plaatsen der zware kanonnen onder pantsers die van gewone landkoepels slechts in dit opzicht afwijken dat geen rekening met krombaantreffers behoeft te worden gehouden. Past men op schepen om voor de hand liggende redenen twee-, drie- of vierlingstorens toe, voor kustkoepels gaat dit niet op, hier is 1 kanon per koepel de meest voordeelige wijze van plaatsing. Werden vroeger de verschillende bewegingen door hydraulische kracht uitgevoerd, thans geschiedt zulks meest electrisch; intusschen schijnt de marine hierop weer terug te willen komen en om reden van grootere smeuigheid van de bewegingen, kleiner gewicht en minder stoornissen in het gevecht, alsmede gemakkelijker onderkenning en herstelling van haperingen, weder hydraulische kracht te willen g"fn v^rban^met het zware van de groote schepen te verwachten vuur, waarbij meerdere treffers op eenzelfde plaats geenszins uit gesloten zijn, is alleen gewapend beton doeltreffend bouwmateriaal voor kustversterkingen, terwijl de vorm zoodanig moet zijn, dat loodrechte treffers zijn uitgesloten Bovendien moet ernstig naar de grootst mogelijke aanpassing aan het terrein gestreefd worden; bezwaren, die hiertegen vroeger moes ten worden aangevoerd, zooals gelijk niveau voor de geschutstanden, zijn niet meer „de nos jours", hetgeen bovendien het groote voor deel heeft, dat de schootsvelden grooter kunnen zijn. Bij kusthouwitsers streve men naar een groote mate van dekking genaard aan de mogelijkheid van directe richting, zonder dat de monding boven de dekking uitsteekt, dus alleen de vizier inric ting ïsP groote^vuursnelheid niet vereischt, dan kan de houwitsersbat- terij uitsluitend voor indirecte richting worden geconstrueerd. Voor deze batterijen is men door de grootere dracht der moderne houwit sers heel wat vrijer in de keuze van opstelling dan vroeger. In vlak terrein zal vooral maskeering de veiligheid der batterij moeten vergrooten. Bij goede maskeering zal veelal met eene kunstmatige gronddekking, in stede van beton, volstaan kunnen worden. De afstandmeters moeten even zorgvuldig beschermd worden als de vuurmonden, 't zij direct onder pantser, dan wel indirect door een gunstige en onvindbare opstelling in het terrein, terwijl bovendien de noodige reserve deelen beschikbaar moeten zijn, want de kust- batterij boet het grootste deel van hare waarde in, als deze instru menten niet meer functioneeren. Onder „Notizen" treft de lezer eenige prentjes van licht geschut op onderzeebooten aan, alsmede van mitrailleurs op vliegtoestellen. Op blz. 1280 vindt men een weinig gunstig oordeel over Engelsche staaldraad vuurmonden en op de volgende blz. een Eng. oordeel 513

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 77